Sponsorlu Bağlantı
Cilt BakımıKozmetik Ürünler

Vazelinin Faydaları – Vazelin Ne İşe Yarar?

sponsorlu bağlantı

Hemen hemen herkesin evinde bulunan vazelin, petrol yan türevi olarak kimyagerler tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. Yaraların hızla iyileşmesini sağlamak amacıyla satışa sunulan vazelinin günümüzde keşfedilmiş pek çok faydası bilinmektedir. Eczanelerde ve marketlerde bulunan vazelin ile ilgi vazelin nedir?vazelin neden yapılır?,vazelin içeriği nedir?vazelin ne için kullanılır?, vazelinin faydaları , vazelin ne işe yarar? ve vazelin çatlaklara iyi gelir mi?  sorularını cevaplıyoruz.

Vazelin Nedir?

Vazelin, amerikalı kimyagerin petrol kuyularını incelemerken parafine benzeyen, petrol türevi bir madde ile karşılaştı.Bu petrol türevi maddenin ağır şartlarda çalışan işçilerin ellerindeki ve ayaklarındaki yaraların hızla iyileşmesini sağladığını gözlemledi ve numune aldı. Petrolden arındırdıktan sonra 1870 yılında vazelin petrol jeli olarak satışa sundu. Keşfedildiği dönemde sadece yaraların iyileşmesi için kullanılan vazelinin kısa zamanda pek çok fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Vazelin koyu kıvamlı, yağlı yapısı ile cildi nemlendirir ve pek çok fayda sağlar.

Vazelin Neden Yapılır?

Vazelin içeriğinde ham petrol, mineral yağlar ve bal mumu bulunduran koyu kıvamlı, yağlı merhemdir. Vazelinin içeriği ingilizcede petralatum jelly olarak bilinir. Günümüzde vazelinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Losyon, el kremi ve pek çok cilt bakım ürününde vazelin bulunmaktadır.

Vazelin Ne İçin Kullanılır?

Vazelinin Kullanım Alanları

 • Kozmetik olarak cildi nemlendirmek amacı ile kullanılır. El- ayak bakımı, tırnak bakımı, cilt bakımı ve saç bakımında vazelin kullanılır.
 • Çatlak dudaklara bakım yapmak amacı ile ruj sürmeden önce parlak görünüm vermek için kullanılır.
 • Toz allık ile vazelin karıştırılarak krem allık formu elde edilir. Yaz aylarında ve makyajsız görünüm elde edilmek istediğinde doğal görünüm sağlar.
 • Kullandığınız parfümün kalıcılığını arttırmak için parfüm sıkılacak olan bölgeye parfüm sıkmadan önce sürülür böylelikle parfümün kalıcılığı arttırılır. Ayrıca bu yöncem parfümün ten ile direkt temasını engeller.
 • Yaraların iyileşmesi vazelinin keşfedilmene sebep olmuştur. Kurumuş yaralara uygulanan vazelin yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar.

 • Saç boyama işleminden önce saç boyasının bulaşma ihtimali olan bölgelere uygulanır. Genellikle alın, kulak ve boyun bölgelerine uygulandığında bulaşan boyanın iz bırakmadan temizlenmesini sağlar.
 • Vazelin suda çözünmeyen bir maddedir. Bu özelliği ile güneş kremlerine uygun fiyatlı alternatif olabilir. Güneşten korur ve bronzlaşmanızı sağlar. Bronzlaşmak için vazelin kullanılır.
 • Parmağa sıkışan yüzüğün rahatlıkla çıkmasını sağlar. Herhengi bir yara almadan yüzüğü vazelin yardımı ile parmağınızdan ayırabilirsiniz.
 • Vazelin parlaklık verir. Özellikle deri aksesuar ve parçalarınızı parlatmak için vazelinden yardım alabilirsiniz. Deri ayakkabı, çanta ve aksesuarlarınızı vazelin ile yeni görünüme kavuşturabilirsiniz.
 • Vazelin ile kaş- kirpik bakımı yapabilirsiniz. Vazelinin kirpiklere faydası olduğu bilinmektedir. Vazelin ile kirpik uzatmak mümkündür.
 • Vazelinle toz almak mükemmel sonuç elde etmenizi sağlar. Toz bezine çok küçük miktarda vazelini yedirin ve toz alın. Parlak ve yeni görünümlü mobilyalara merhaba diyin.
 • Kamp alanlarında veya ateşin zor yandığı durumlarda beze vazelin sürülerek tutuşmayan çalı çırpı arasına tutuşturucu görevi görür.
 • Rayları sıkışan çekmecelerin raylarına vazelin sürürek rahat şekilde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sıkışan fermuarlar için vazelin sürmek fermuarın rahat açılıp kapanmasını sağlar.
 • Alerjik bünyeye sahip, grip veya burun akıntısından tahriş olmuş burunlar için burun kenarlarına vazelin sürerek tahrişi engelleyebilirsiniz.

Vazelinin Faydaları

 • Vazelinin en iyi bilinen özelliği nemlendirici olmasıdır. Derideki çatlakları giderir ve nemlendirir. Cilt kuruluğunu giderir, sağlıklı, parlak görünüm kazandırır.
 • Dirsek, diz ve topuklardaki çatlaklar için faydalıdır.
 • El bakımında vazelinin yeri büyüktür. Tırnaklarda ve ellerde nemlendirici olarak kullanılır. Hem güneşten korur hemde kuruluğu önler.

 • Tırnakların güçlü, sert ve bakımlı olmasını sağlar. Sağlıklı uzayan tırnaklar için vazelin kullanılır.
 • Çok az miktarda vazelini elinize alıp saçlarınıza uyguladığınızda saça parlaklık verir ve saç kırıklarındaki görünümü azaltmaya yardımcı olur. Elektriklenen ve kabaran saçlar içinde saça vazelin sürmek harika bir çözüm yoludur.
 • Vazelin ile saç bitinden kurtulmak da mümkündür. Saça bol miktarda vazelin sürüp 1 saat sonra bit tarağı ile tarandığında bitten kurtulmanızı sağlar.
 •  Kuruyan ve çatlayan dudaklar için vazelin ile dudak bakımı yapılabilir. Dudakların nemlenmesini ve parlak görünmesini sağlar.
 • Ayağa vazelin sürmek, topuk çatlakları için kullanılan bir yöntemdir.
 • Vazelinin yüze faydaları bilinmektedir. Vazelini yüze uygularken sürmeden önce elinizde eritmeniz ve ince bir tabaka halinde uygulamanız gerekir. Gözenekleri tıkamamak için bu adımı unutmayın. Yüzünüzü nemlendirmek için vazelinden yardım alabilirsiniz.
 • Vazelin sivilceler için çok az miktarda kullanılabilir. Fazla miktardaki vazelin sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Gözaltı kırışıklıkları için gözaltına ince tabaka halinde vazelin sürülebilir. Göz çevresini nemlendirmek için faydalanabilirsiniz.
 • Düzenli olarak kaş ve kirpiklere vazelin uygulandığında laş ve kirpiklerin güçlendiği, dökülmelerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Vazelin kirpik gürleştirme ve kirpik uzatmada etkilidir. Gece yatmadan önce kaşlara vazelin sürmek kaş çıkmasını sağlar.
 • Kirpiklerin parlak görünüm kazanmasını sağlar.
 • Saça vazelin sürmek, saçları güçlendirir ve saçlara hacim verir.
 • Dövme bakımı için vazelin kullanılır.

Vazelinin Cilde Faydaları

Vazelin cildi nemlendirir

Kuru cildi nemlendirmede oldukça başarılıdır. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan vazelin yüz, dirsek, el ve ayaklarda nemlendirici olarak kullanılır.

Makyajı temizler

Doğal makyaj temizleyicidir. Yağlı yapısı sayesinde suya dayanıklı makyajı bile derinlemesine temizler. Yağlı ciltler için tavsiye edilmemektedir.

Vazelin ile peeling yapılabilir

Hücre yenileyicidir, cildin ölü hücrelerden arınması için deniz tuzu ile birlikte karıştırılarak doğal peelinginizi hazırlayabilirsiniz.

Pişiği önler

Sürtünmeden dolayı oluşan pişiği önlemede vazelin oldukça başarılıdır.

Vazelin kırışıklıklara iyi gelir

Ciltteki kırışıklara iyi gelir. Cilt esnekliğini kaybetmesi sonucu kırışmaya başlar, vazelin cilde kaybettiği esnekliği kazandırmaya yardımcı olur.

Vazelin Kırşıklık Maskesi

Vazlin ile kırşıklıklar için yapılabilecek etkili ve pratik maske tarifi.

MALZEMELER:
 • 1adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı veya tatlı badem yağı
 • 1 çay kaşığı vazelin
Hazırlanışı:

Mikrodalga fırında vazelini eritin. Eğer mikrodalga fırnınız yok ise benmari usulü vazelini eritin. Eriyen vazeline yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı seçtiğiniz yağı ekleyip iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve maskeyi 1 saat yüzünüzde bekletin. 1 saatin sonunda ılık suyla maskeyi cildinizden arındırın. Vazelinli kırışıklık maskesini haftada 1-2 defa yapabilirsiniz.

Vazelin Fiyatı

Eczanelerde, marketlerde ve internet sitelerinde vazelin fiyatı değişiklik göstermektedir. Vazelin marka ve boyutlarına göre fiyat aralığı 5 Tl ile 35 Tl arasında değişmektedir. Vazelinin içeriğine göre ürün fiyatları değişiklik göstermektedir. Piyasada ham olarak satışta bulunan vazelin fiyatı 2000 Tl civarındadır.

Vazelin İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Vazelin Yüze Sürülür Mü? 

Vazelin yüze sürülür mü sorusuna cevabımız evettir. Cildiniz aşırı yağlı ve sivilceli değilse, sivilceye yatkın cildiniz yoksa elinizde az miktarda eriterek vazelini cildinize sürebilir ve vazelinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Vazelin Kaş Çıkartır Mı?

  Vazelinin faydalarında da bahsettiğimiz gibi gece yatmadan önce düzenli olarak kaşlara vazelin sürmek kaş çıkartır.

Vazelin Kirpik Uzatır Mı?

Vazelin kirpikleri uzatır, parlaklık kazandırır ve kirpikleri güçlendirir.

İlginizi Çekebilir >>> Evde Kirpik Uzatma ve Gürleştirme Yöntemleri <<<

Vazelin Neyden Yapılır?

Vazelin ham petrol, mineral yağ ve bal mumundan yapılır.

Vazelin Saça Sürülür Mü?

Vazelin saça sürülür. Vazelinin faydalarından bahsederken vazelinin saça faydalarına değinmiştik. Vazelin saçı güçlendirir ve hacim kazandırır.

Vazelin Dudağa Sürülür Mü?

Dudağa bakım yapmak için vazelin sürülür. Dudakları nemlendirir ve canlılık kazandırır.

Vazelin Tüylenme Yapar Mı?

Vazelinin tüylenme yaptığına dair bir bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır.

Vazelin Güneş Kremi Olarak Kullanılır Mı?

Güneş koruyucu olarak kullanılan vazelin bronzlaşmak için tercih edilir.

Vazelin Ayak Ağrısına İyi Gelir Mi?

Masaj yaparak ayağa vazelin sürmek ağrıların hafiflemesine sağlamaktadır.

Vazelin Biti Öldürür Mü?

Vazelin sirke ve bitleri yok eder. Saçtaki biti öldürür.

Vazelin Cildi Beyazlatır Mı?

Düzenli ve uzun süre kullanıldığında cilt tonunun açmasını sağlar.

Vazelin Sakal Çıkarır Mı?

Erkeklerin cildi kadınlara oranla daha yağlı olmasından dolayı gözenekleri tıkama olasılığı yüksektir. Bu sebeple vazelin ile sakal çıkarmanızı tavsiye etmiyoruz.

Vazelin Kirpik Döker Mi?

Vazelin kirpik gürleştirme ve uzatma için kullanılır, kirpikleri dökmez.

Vazelin Gögüs Büyütür Mü?

Vazelin ile gögüs büyütmek mümkündür. Vazelin göğüs büyütür müvazelin meme büyütür mü soruları sık sorulan sorular arasındadır. Düzenli olarak göğüse vazelin sürülür ve 15 dakika masaj yapılırsa göğüslerde gözle görülür büyüme gözlemlenir.

Vazelin Makata Sürülür Mü?

Anal fissür bir diğer aıyla makat çatlağı olan bölgeye ince tabaka halinde vazelin sürülebilir.

 Vazelin Sivilceye İyi Gelir Mi?

Çok az miktarda sürüldüğünde sivilcenin hava ile temasını azaltır ve küçülmesini sağlar ancak yağlı yapısından dolayı ters etki yapma olasılığıda vardır.

Vazelin Vajina Bölgesine Sürülür Mü?

Vajina bölgesine vazelin dahil hiçbir ürün kimyasal kozmetik ürün sürülmemelidir. Vajinal bölgede sadece doktorunuzun uygun gördüğü ürünleri kullanın.

Vazelin Göz Altına Sürülür Mü?

Vazelin göz altına çok ince tabaka halinde sürülebilir. Hergün kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Hamilelikte Vazelin Kullanılır Mı?

Hamilelik dönemi hassas bir dönem olduğundan dolayı faydası veya zararı tam olarak kanıtlanmamış ürünler kullanmaktan kaçının. Vazelinin hamileler üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Vazelin Kullananların Yorumları

Vazelin kullanan pek çok tüketici vazelinin olumlu etkilerinden memnun kalmıştır. Arama motorlarında yaptığımız araştırmalara göre vazelin ile ilgili pek çok varsayıma rastladık. Yukarıda en çok sorulan sorulara ve bu varsayımlara yapılan araştırmalar doğrultusunda cevap verdik.

Bu yazımızda vazelin nedirvazelinin faydalarıvazelin neye iyi gelirvazelin ne için kullanılır konuları hakkında bilgi verdik. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close