Sponsorlu Bağlantı
Sağlık

Varis Nedir? Doğal Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

sponsorlu bağlantı

Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Varis Nasıl Geçer?
Varis Ağrısı Nasıl Geçer?
Varis Nerelerde Olur?
Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm
Damar Cerrahisi
Varis Ne Demek?
Varis Başlangıcının Belirtileri
Bacakta Varis Ağrısı Nasıl Geçer?
Hamilelikte Oluşan Varisler Nasıl Geçer?

Varis, yaş ilerledikçe kadınlarda daha çok gözlemlenen, belirti olarak bacaklarda damarlı görünüme sebep olan bir hastalık çeşitidir. Varis nedir? Varis neden olur? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Hamilelikte oluşan varisler nasıl geçer? Varis hakkında bilmek istediğiniz herşeyi vücut güzellik ekibi sizler için derledi.

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Vücudun en fazla basınç altında kalan bölgelerinde, toplardamarın genleşmesi ve şişmesi ile meydana gelen olaya varis denilmektedir.

Varis Neden Olur?

Varis Neden Olur?

Öğretmen hastalığı olarak da bilinir. Varis, sürekli ayakta duran kişilerde meydana gelen sağlık açısından önlem almayı gerektiren ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Gebelik, ergenlik, ayakta duracak işler yapma, obezite, hızlı kilo alımı gibi nedenlerden dolayı ayaklar kişileri taşıyamadığında varis meydana gelmektedir.

Varis Nasıl Geçer?

Varisler kompresyon tedavisi, bitkisel tedavi yöntemleri, buharla varis tedavisi yöntemi, lazer tedavisi ya da ameliyatla geçmektedir. Kompresyon tedavisi kişiye özel hazırlanan varis çorabı ile yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi genellikle varis başlangıcı olan kişilere uygulanır.Lazerle yapılan varis tedavileri genellikle küçük kılcal damar varisleri için uygun tedavi yöntemidir.

Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Kılcal damarların çatlaması durumu vücuda ağrı ve sızı şekilde yansımaktadır. Bu ağrılar varisin vücutta ilerleme sinyallerini vermektedir. Varis çorabı, varis ağrısı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Varis çorabı ile yapılan tedavi yöntemine tedavisine kompresyon tedavisi denir.

Varis Nerelerde Olur?

Varis kişilerin kan toplanması yaşadığı yerlerde; bacak, diz kapağının arkası ve ayaklarda olur. Nadiren de olsa baldırda görülme durumu meydana gelmektedir.

Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm

Varis hastalığını ortadan kaldırmak için bitkisel çözümlere başvurulabilir.Varis için bitkisel tedavi mümkündür Bunun için doktorunuzun yazmış olduğu bitkisel kaynaklı ilaçlardan ya da eczacınızın hazırlamış olduğu merhemlerden yararlanabilirsiniz. Sıklıkla karşılaşılaşılan varislere doktor ve eczane çözümlerine ek olarak sizler de varislere ev tedavisi olarak bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz. Pamuk üzerine elma sirkesi döküp, varisli bölgeye nazikçe masajlar yaptığınız takdirde ve bunu günde 4 – 5 kere uyguladığınız takdirde bir hafta içerisinde varislerinizin kaybolduğunu göreceksiniz. Kırmızı acı biberi sıcak suda karıştırarak her gün bir çay bardağı içtiğinizde bir ay sonra varisleriniz kaybolduğu gibi bir daha çıkması da engellenmiş olacaktır.

Damar Cerrahisi

Varis rahatsızlığı çoğu kişide, estetik amaçlı kaygı uyandırmaktadır. Kılcal damarların çatlaması ile görüntüde sıkıntı yaratmaktadır. Fakat bu görünüm tedavi edilmediği zaman yukarıya, aşağıya hatta içe kadar ilerleyebilmektedir. İçeriye ilerleyen varisler tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle damar cerrahisi tarafından görülmeli ve gerekiyorsa varis ameliyatına alınmalıdır. Damar cerrahisinin çalışma alanlarından biri de bacakta meydana gelen varis ameliyatlarıdır.

Varis Ne Demek?

Deri yüzeyine yakın bölgelerde ortaya çıkan ve basınç ile toplardamardaki kanların görünmesine neden olan, fiziksel olarak da hoş olmayan görüntülerin çıkmasına neden olan bir sorundur.

Varis Başlangıcının Belirtileri

Ağrı, ayak şişmesi, bacaklarda yanma hissi ile kendini belli eder. Uzun süre ayakta durulduğu için ayak ağrılarının ondan kaynaklı olduğu düşünülebilir. Bu doğru bir yaklaşımdır fakat önlemi alınmazsa varis başlangıcının gerçekleşmesine neden olacaktır. ayak altında ve bacak bölgesinde karıncalanma hissi de en sık karşılaşılan varis başlangıç belirtisidir. Bunlarla beraber bacaklarda ağırlık hissi, gece krapmları, bacaklarda kaşınma ve bacaklarda şişlik gözlemleme diğer varis başlangıç belirtilerindendir.

Varis Başlangıcı Olanlar Ne Yapmalı?

Varis belirtileri görülen hastalar, sıklıkla dinlenmeli ve doğal tedavi yöntemleri ile varisin önüne geçmeye çalışmalıdırlar. Varis başlangıcında ağrıları hafifletmek için varis çorabı kullanmaları tavisye edilir.

Bacakta Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Varis ağrısı nasıl geçer? Bacakta oluşan varis ağrısı bitkisel yöntemler ile ya da ciddi durumlarda ise, doktorunuzun tercih edeceği ilaçlar yardımı ile geçmektedir. Fakat bu her zaman kalıcı olmamaktadır. Varis ağrısından kurtulmak için bacaklara zeytinyağı ile masaj yapılabilir. Ayrıca günde en az bir saat ayakların hafif yukarı kaldırılması gerekmektedir. Ayağınızın altına yastık koyarak bir saate yakın dinlendiğinizde vücudunuzun kan akışı değişkenlik gösterecektir. Tüm kanın ayaklarda toplanması önlenecektir.

Varis Tamamen Geçer Mi?

Varis tamamen geçmez. Kendini tekrar etme sıklığı oldukça yüksektir. Bu nedenle aşırı kilo alımına dikkat etmek ve fırsat buldukça ayaklarımızı uzatarak dinlenmemiz gerekmektedir.

Doğal Varis Tedavi Yöntemleri

Sarımsak tedavisi, zeytinyağı tedavisi, acı biber tedavisi ve elma sirkesi tedavisi doğal varisten kurtulma yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gıdaların varisli bölgeye sürülmesi ya da hızlı etki etmesi isteniyorsa yenmesi doğal varis tedavi yöntemleri olarak kabul edilir.

Buharla Varis Tedavisi

Buharla varis tedavisi yapılırken, hastanın bacağında damar içine iğne yardımı ile 80 santigrad derecesinde su buharı verilmektedir.
Hastanın bacağında kesi ve ameliyat izi olmadan ağrısız şekilde uygulanan varis tedavi yöntemidir.

Hamilelikte Oluşan Varisler Nasıl Geçer?

Hamilelikte oluşan varisler, kilo verilmesinin ardından doğal çözümler ile geçmektedir. Hamilelikte oluşan varisler anneye ve bebeğe zarar vermez, bazı durumlarda doğumdan 2-3 ay sonra kaybolabilirler. Hamileliğinizde varis problemi yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close