Sponsorlu Bağlantı
Diyet

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

sponsorlu bağlantı

Türk mutfağında önemli yere sahip, kültürümüze yerleşmiş, keyifli anlarımızda bize eşilik eden bol köpüklü türk kahvesi yapımı ve türk kahvesinin faydalarından bahseceğiz.

Türk Kahvesinin Faydaları:

 • Türk kahvesi telveleriyle birlikte pişirildiği için antioksidan bakımından zengindir, ve antioksidan oranının yüksek olması türk kahvesine antikanser özelliği kazanıyor. Yapılan araştırmalar günde 2-3 defa içilen türk kahvesinin kanserden koruyucu olduğunu gösteriyor.
 • Sabah saatlerinde içilen şekersiz kahve güne zinde başlamınızı sağlarken aynı zamanda konsantrasyonu arttırıyor. Ayrıca ezber yeteneğinde de etkili olduğu ve düzenli tüketildiğinde Alzhemier hastalığının da önüne geçtiği gözlemlenmiştir.
 • Yunanistanda yapılan çalışmalar hergün Türk kahvesi tüketen insanların daha uzun yaşadıklarını göstermektedir.

 • Kahvede bulunan kafeinin tansiyonu kısa süreli olarak yükseltiyor ancak uzun vadede düzenli olarak belirli dozda içilen Türk kahvesinin tansiyon üzerinde zararlı etkisi bulunmuyor.
 • Türk kahvesininin zengin antioksidan içerdiğini söylemiştik, günde 1 fincan Türk kahvesi antioksidanlar sayesinde kalp sağlığına iyi geliyor.  Kalp damarları ve lenf damarlarındaki hücre yenilenmesinde önemli rol alıyor.
 • Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını hızlandırıyor. Adrenalin hormonu  salgılatarak daha fazla enerji yakımı sağlıyor.
 • Safra taşı oluşumunu engelliyor.
 • Karaciğer yağlanmasına  iyi geliyor. Günde bir fincan kahve içenlerde karaciğer yağlanması daha az görülüyor ve iltihabı azaltıyor.

 

Türk Kahvesinin Cilde Faydaları:

Türk kahvesinin cilde faydaları göz ardı edilemez. Kahve ile göz  çevresi bakımı ve cilt bakımı önerilerini sizler için araştırıp bir araya getirdik.

Kahve ile Göz  Çevresi Bakımı:

Göz şişkinliğini azaltmada kahveden yardım alabilirsiniz. Göz altı şişkinliğinin azalmasına yardımcı olan etken madde kafeindir. Bir çok göz kreminde kafein bulunur. Kafeinin cilt altındaki kılcal damarları daraltır ve böylelikle şişliği alır.

Kahve Telvesi Maskesi Faydaları:

Kahve telvesi maskesi siyah noktaları yok eder, akne ve cilt problemleri ile savaşır. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda kırşıklık ve yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir.

Kahve Telvesi Maskesi:

Kahvenizi içtikten sonra dibinde kalan telveyi cildiniz için maske olarak kullanabilirsiniz.

 • Malzemeler:
  • Kahve telvesi
  • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Kahvenizin dibinde kalan telveye 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edin ve haifiçe karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı  temiz cildinize nazikçe sürün . Yaklaşık 10 dakika beklettiğiniz maskeyi yavaşça ovalayarak ılık su ile cildinizden arındırın. Kahve telvelerinin incecik tanecikli yapısı cildinize peeling etkisi yapacaktır. Bakım yaparken aynı zamanda siyah nokta ve gözenek problemlerine de iyi gelir.

Türk Kahvesi Yapımı:

 • Lezzetli bir türk kahvesi tarifinde öncelik. iyi bir Türk Kahvesi yapabilmek için, kahvenin taze olmasıdır. Uzun süre beklemiş kahvenin aromasında ve kokusunda değişim olabilir. Daha sonra ihtiyacınız olan cezve ve kahve setidir. Eğer bakır cezve tercih ederseniz ısıyı daha iyi ilettiği için kahveniz daha kıvamında olur ve maksimum lezzet alırsınız.
 • Her bir fincan için iki çay kaşığı taze kahveyi cezveye koyduktan sonra fincan için yeterli miktarda içme suyu ilave edilir. Arından kahveye  şekerli, orta şekerli veya sade olarak şeker tercihine göre, şeker eklenir veya sade olarak pişirilmeye başlanır. Sade kahveye şeker eklenmez, orta şekerli kahveye 1, şekerli kahveye 2 çay kaşığına yakın şeker ilave edilir. Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra cezve ocağa alınır ve orta ateşte pişirilmeye başlanır.

 • Kahveyi ocağa aldıktan sonra karıştırmanız tavsiye edilmez, kahveyi karıştırmak kahvenizin köpüksüz olmasına sebep olacaktır. Kahvenin pişirilme süresi de köpüklü olması açısından önemlidir. Eğer kahvenizi kaynama noktasına ulaştığında almaz ve çok kaynatırsanız kahvenizin köpüğü söner.
 • Kaynama noktasına ulaşan kahve ocaktan alınır fakat fincanlara boşaltılmaz kahvenin üzerindeki köpük fincanlara paylaştırılır ve kahve tekrar ateşe koyulur. Tekrar kaynama noktasına ulaştığında ocaktan alınır ve fincanlara paylaştırılır.
 • Köpüğün dağılmasını engellemek için kahveyi fincanın kenarından doldurmaya özen gösteriniz.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close