Sponsorlu Bağlantı
SağlıkŞifalı Bitkiler

Sarı Kantaron: Kantaron Yağının Faydaları

sponsorlu bağlantı

Kantaron Yağı Nedir?
Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?
Sarı Kantaron Yağı Zararlı Mıdır?
Sarı Kantaron Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

En az bir kere duyduğumuz her derde deva olan şifali bitkilerden biridir kantaron otu. Kantaron otu yaz aylarında bahçeleri, tarlaları dolduran aslında ülkemizde yaygın olarak bulanan bitkilerdendir. Latince adı hypericum perforatum‘dur.Kantaron otunun çiçekleri sarı taç yapraklara sahiptir. Kantaron bitkisinden kantaron yağı elde etmek için sarı çiçekli kısmı yaz aylarında toplanır ve kurutulur. Güneşte kurutulan kantaron zeytin yağında birkaç hafta bekletirlir ve kantaron yağı elde edilir.  Bu yazımızda vücut güzellik olarak kantaron yağı nedir? Kantaron yağı nasıl yapılır? Sarı kantaron yağı faydaları nelerdir? Sarı kantaron yağı neye iyi gelir? Sarı kantaron yağı zararlı mıdır?  Sarı kantaron yağı cilde faydaları nelerdir? Sizlere tüm bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron Yağı Nedir?

Kurutulmuş kantaron bitkisinin, halk dilinde binbirdelik otu olarakta bilinen otun çiçeklerinin zeytin yağında bekletilmesiyle elde edilen bu şifalı yağa kantaron yağı denir. Kantaron yağı harici kullanım için uygundur. İçmek isteyen yani dahili olarak kullanmak isteyenler su ile kurutulmuş kantarondan çayını demleyip içebilirler.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Ev yapımı sarı kantaron yağı tarifi için öncelikle bitkiden yaz aylarında topladığınız çiçekleri güneşte tamamen kurutun. Daha sonra kuruttuğunuz çiçekleri cam bir kavanoza koyup doğal zeytin yağını ilave edein. 2-3 hafta kadar güneşte beklettiğiniz kavanozu süzün ve daha sonra 1 yıl kadar karanlık ortamda muhafaza edin. Elde ettiğiniz karışım harici kullanım için hazır olacaktır.

Kantaron Yağı İçilir mi?

Kantaron yağı içilir mi sorusunun cevabı hayırdır. Kantaron yağı içilmeye uygun değildir harici olarak kullanılır. Sarı kantaron çayını dahili olarak tüketebilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı faydaları saymakla bitmez. Birçok rahatsızlıkta ve tercih edilen şifalı bitkilerden birisidir.

 • Vücudu mikroplara karşı korur, antiseptiktir.
 • Yaraların ve cillteki yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
 • Vücuttaki hormon dengesini sağlar, özellikle kadınlar adet döngüsü düzeni için kantaron çayını tercih eder. Regl döneminde sancıyı azaltır.
 • Çay olarak tüketildiğinde iştah açıcı özelliği vardir. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarında rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir. Egzama ve varis üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir.
 • Antidepresan özelliği sayesinde sinirlilik, ruhsal bozukluk ve depresyona iyi gelir. Sarı kantaron çay olarak tüketildiğinde hafif uyku hali verir ve rahatlamayı sağlar. Pozitif düşünceleri harekete geçirir.
 • Bel, omuz ve sırtta ağrı olan bölge kantaron yağı ile ovulduğunda bölgedeki ağrıyı azaltır.
 •  Anti kanser özelliği vardır. Kanser hastalarında ise kanserli hücrelerin çoğalıp büyümesini engeller.
 • Kronik yorgunluk için sarı kantaron çayı çok şifalıdır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşan pişiğin iyileşmesine yardımcı olur. Alerjik durumlara karşı tebbirli olun.
 • Kanamalarda damar büzücü etkisinden dolayı kanamayı durdurmak için kullanılır.

Özet geçecek olursak antidepresan, ağrı kesici, rahatlacı, onarıcı ve iyileştirici olarak birçok rahatsızlıkta sarı kantaron yağı iyi gelir.

İlginizi Çekebilir >>> Kırkkilit Otu Nedir? İbrahim Saraçoğlu Kırkkilit Otu Kürü <<<

Sarı Kantaron Yağı Zararlı Mıdır?

Sarı kantaron yağı zararlı mıdır sorusuna cevap verecek olursak aşağıda belirttiğimiz durumları göz önünde bulundurmanızı tavisye ederiz.

  • Cildi aşırı hassas kişilere kantaron yağı kullanılması tavisye edilmez.
  • İlaç tedavi gören kişiler ilaçlarla etkileşim yapabileceğinden dolayı kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekmektedir.
  • Ağır depresyon için kullanılmaz.
  • Sarı kantaron yağı dahili olarak kullanılmamalıdır. Dahili kullanım için sarı kantaron çayı tavisye edilir.
  • Kan basıncını etkileyen içeriğinden dolayı fazla kullanılması yüksek tansiyona sebep olabilir.
  • Hamileler ve emziren anneler için tavisiye edilmemektedir.

Sarı Kantaron Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı cilt bakımı açısından oldukça faydalıdır. Sivilce, cilt lekeleri, ciltte kuruluk gibi sıklıkla karşılaştığımız problemler için cilt bakım rutinize eklemek isteyeceğiniz yağlardan biridir.

Cildinizde akne oluştuğunu gözlemlediğinizde bir pamuk yardımıyla lokal olarak yağı oluşmakta olan aknenin üzerine uygulayın. Antiseptik özelliği sayesinde hızlı bir şekilde akne sorunundan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Eğer uzun süre güneşe maruz kaldıysanız ve lekelenmeye müsait bir cildiniz varsa gece yatmadan önce pamuk yardımıyla kantaron yağını cildinize tonik gibi uygulayabilirsiniz. Leke oluşumunu engellediği gibi ciltteki lekelerinde rengini açmaya yardımcı olur. Kantaron yağı cilt lekelerinin açılmasını, ciltteki çiziklerin ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Antiseptik özelliği sayesinde uçuğun iyileşmesini sağlar.

 Kantaron yağı bebeklerde ve yetişkilerde pişiğe iyi gelir, iyileşmesini hızlandırır.

Cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Düzenli kullanıldığında cilteki kızarıklıkların ve siyah noktaların yok olmasını sağlar.

Kantaron Yağı Yüzde Ne Kadar Bekletilmeli?

Kantaron yağının yüzde 1 saatten fazla bekletilmesi tavisye edilmez.

Kantaron Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Hücre yenileyici özelliğinden dolayı kıl köklerini besleyebilir ancak yeni tüy oluşumunu tetiklemez.

Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür Mü?

Göz çevresi yüzümüzdeki derinin en ince olduğu noktalardan biridir. Hassas yapısı itibariyle göz çevresine uygulanması tavisye edilmez. İçeriğindeki güçlü bileşenler allerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. 

Kantaron Yağı Cilt Rengini Açar mı?

Kantaron yağı cilt lekelerini açtığı gibi cilt rengini eşitler ve cilt renginde açılmalar gözlemlenir. Kantaron yağı cilt beyazlatma için kullanılan doğal bir yağdır.

Sarı Kantaron Yağı Mantara İyi Gelir Mi?

Ayak tırnaklarında şekil bozukluğuna ve kötü görünüme sebep olan ayak mantarına sarı kantaron yağı iyi gelmektedir.

Kantaron Yağı Basura İyi Gelir Mi?

Kantaron yağı hemoroid diğer adıyla basura iyi gelir. Kantaron yağını düzenli olarak pamukla uyguladığınızda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kantaron Yağı Zayıflatır Mı?

Yağ olarak değilde kantaron çayı olarak tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır.

Kantaron Yağı Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Kantaron yağının devamlı kullanılması tavsiye edilmez. 6 ay kullandıysanız 3 ay ara vermeniz tavisye edilir.

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Kantaron yağının cilde olduğu gibi saçada faydaları vardır. Yıpranmış saça kantaron yağı nasıl uygulanır? Özellikle kuru ve yıpranmış saçlara sahip kişiler duşa girmeden birkaç saat önce saç diplerine sarı kantaron yağı ile masaj yaparak saç köklerindeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilirler. Saç köklerindeki kan dolaşımı artışı saçın uzamasına yardımcı olurken kantaron yağı saça ihtiyacı olan nemi sağlar. Mineral ve vitamin açısındanda zengin olan sarı kantaron yağı, saç dökülemesini azaltır ve saç diplerinde kepek oluşumunu engeller.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close