Sponsorlu Bağlantı
Makyaj

Makyaj Nedir? Makyaj Malzemeleri İsimleri Nelerdir?

sponsorlu bağlantı

Genellikle kadınların kendilerini iyi hissetmek için makyaj yaparlar, doğal güzelliklerine güzellik katan makyaj nasıl yapılır?, makyaj malzemeleri isimleri nelerdir? ve makyaj malzemelerinin isimleri ve görevleri nelerdir? sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Makyaj Nedir?

Makyaj; kusurları kapatmak için  veya  var olan güzelliği ön plana çıkartmak için çeşitli kozmetik ürünlerle yapılan bir uygulamadır. Makyaj uygulaması güzellik anlayışına göre ve kültürlere göre değişiklik gösterebilir. Farklı makyaj teknikleri ile yüzdeki ve vücuttaki güzel bölgelerin ışığı yansıtması sağlanarak makyaj ile yüz ve vücut hatları kusursuz şekilde ön plana çıkartılabilir. Makyaj ile teninizin kusursuz, elmacık kemiklerinizin çıkık görünmesini sağlayabilir ve gözlerinizi olduğundan daha iri – çekik gösterebilirsiniz.

Ten makyajı kadar vücut makyajı da son zamanlarda popülerleşen bir uygulamadır. Bazı kadınlar bacaklarını kusursuz ve pürüzsüz göstermek için, köprücük kemiklerini ve omuzlarını belirginleştirmek için vücut makyajı yapmayı tercih ederler. Vücut makyajında ki bu uygulama yüz hatlarında da olduğu gibi öne çıkarmak istenen bölgeyi aydınlatmak ile sağlanabilmektedir.

Makyaj Malzemeleri İsimleri

Makyaj malzemeleri isimlerinden bahsedecek olursak her kadında olması gereken makyaj malzemeleri  ve makyaj malzemelerinin isimleri ve görevleri aşağıdaki listemizde yer almaktadır.

Göz Makyajı İçin Gerekli Makyaj Malzemeleri

Göze sürülen makyaj malzemeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Far bazı: Göz kapaklarındaki damarlı görünümü kapatmak için, farın pigmentasyonunu arttırmak ve farın çizgilere dolmadan uzun süre sabit kalması için kullanılır farın altına uygulanır.
 • Göz farı: Çeşitli renklerde ve yapıda bulunan göz farları, göz kapaklarına uygulanarak bakışların derinlik kazanmasını sağlar. Krem, toz, pigment ve kalem formunda bulunabilirler. Toprak tonlarındaki göz farları gündüz makyajında sıkça tercih edilen renklerdir.
 • Dipliner: Kirpik dibini belirginleştirmek için kullanılan genellikle siyah renkte bulunan makyaj malzemesidir.
 • Eyeliner: İnce, kalın, kuyruklu ve düz şekillerde çizgi çekerek uygulanan eyeliner göz şeklinize uygun olarak uyguladığınızda gözlerinizin daha iri ve çekik görünmesini sağlar. Jel eyeliner, kalem eyeliner ve likit eyeliner olarak çeşitlendirilirler.
 • Göz kalemi: Göz içine veya üzerine çekilen göz kalemi gözünüzün daha büyük veya küçük görünmesini sağlar. Örneğin göz içine ten rengi göz kalemi uygularsanız gözünüz olduğundan daha büyük görünecektir. Göz içine uygulanan siyah kalem ise gözünüzün daha küçük görünmesini sağlar.
 • Maskara / Rimel: Kirpiklerin gür, hacimli, uzun ve kıvrık görünmesini sağlar. Piyasada kıl ve silikon fırçaya sahip yüzlerce çeşit maskara bulunmaktadır. Kendi kirpik yapınıza uygun maskarayı seçerek göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Yüz-Ten Makyajı İçin Gereken Malzemeler

 • Makyaj Bazı: Makyaj bazının amacı fondötenin altına uygulanarak fondötenin kalıcılığı arttırmak ve kusursuz görünmesine yardımcı olmaktır. Gözenek görünümünü azaltan, cilt rengini eşitleyen,matlaştıran, ışıltı ve nem veren çeşitleri bulunmaktadır.
 • Fondöten: Cilt kusurları kapatır ve renk eşitsizliklerini geçici olarak gizler. Mat, yarı mat, ışıltılı, su bazlı, gözenek gizleyici, güneş koruyuculu olmak üzere farklı çeşitlere sahiptir. Kusursuz ten makyajı için cilt tipinize ve renginize göre kendinize uygun olanı seçmeniz gerekir.
 • BB Krem: BB krem kusur kapatıcı krem anlamına gelmektedir. Renkli bir krem olarak düşünebilirsiniz. Cilt rengini eşitler cilde bakım yaparken aynı zamanda canlı taze görünüm verir. Genellikle fondöten kadar kapatıcı değildir ve Spf yani güneş koruma faktörü içerirler. Cilt tipinize göre ve cilt tonunuza göre seçim yapabilirsiniz.
 • CC Krem: “Color correcting” yani renk düzenleyici kremlerdir. BB krem ve fondötene göre çok daha hafif yapıdadırlar. Işık yansıtıcı öellikleri daha yüksektir. Aydınlık ve canlı görünüm sevenler için idealdir. Cildinizde leke problemleri yoksa örtücülüğü yeterli gelecektir.
 • Gözaltı Kapatıcısı / Kapatıcı : Kusurları, lekeleri ve izleri bölgesel olarak kapatmayı sağlar. Farklı renk ve yapıya sahiptirler. Krem, likit ve stick formda olabilirler.
 • Allık: Yanaklara elmacık kemiklerine uygulanan renkli makyaj malzemesidir. Çeşitli renklere sahiptirler. Gül kurusu, şeftali tonları ve şeker pembeler en çok tercih edilen renklerdendir. Krem, toz, stick, likit, cushion( süngerli), mat, sedefli ve ışıltılı çeşitleri vardır. Kalıcılıkları markadan markaya değişiklik göstermektedir.
 • Bronzer (Bronzlaştırıcı Pudra): Bronzlaştırıcı pudralar cilde sıcak görünüm vermek, ısıtmak için kullanılır. Hafif bronz görüm sağlayarak fondötenin daha doğal durmasını sağlar.
 • Aydınlatıcı (Highlighter): Aydınlatıcı, yüzün yüksek bölgelerine uygulanarak ön plana çıkarılmak istenen yerleri belirginleştirir. Burun ucu, dudak üstü ve şakaklardan elmacık kemiğine doğru C şeklinde uygulabilir. Toz, likit, krem, stick ve slime şeklinde çeşitleri vardır. Simsiz aydınlatıcılar günlük kullanıma daha çok uygundur.
 • Pudra: Fondötenin kalıcılığını arttırmak ve çizgilere dolmasını engellemek için kullanılır. Yağlı cilde sahip kişiler cildi matlaştırmak içinde pudra kullanmaktadır. Fondöten gibi çeşitli renk skalasına sahiptirler ancak transparan yani renk vermeyen ve sabitleyen pudralar da mevcuttur. Gözaltı kapatıcısını sabitlemek için genellikle transparan pudra tercih edilir.

Dudak Makyajı İçin Gerekli Makyaj Malzemeleri

 • Ruj: Dudak rengini belirginleştirmek için veya makyajı tamamlamak için sürülen kozmetik ürünlerdir. Likit, stick, krem formunda olabilirler. Mat, saten, ışıltılı ve metalik yapıda bulunan rujlar makyajın bütününe uygun olarak seçilmelidir. Likit mat rujlar en kalıcı formulasyona sahip rujlardır.
 • Lip Balm: Lip balm yanı dudak nemlendiricileri renkli ve renksiz dudak balmları olarak ayrılırlar. Renksiz dudak balmları genellikle dudakların kuruyup çatlamasını önler veya kurumuş çatlamış dudakların hızla iyileşmesi için kullanılır. Renksiz lip bamları makyajdan önce kullanarak dudak makyajı için pürüzsüz zemin hazırlayabilrsiniz.
 • Dudak kalemi: Dudak kalemi kullanılan rujun rengine uygun olacak şekilde seçilmelidir. Dudakları çerçeveleyip net bir görünüm elde edebilrsiniz. Dilerseniz dudak kalemini rujun altına uygulayarak rujunuzun kalıcılığı arttırabilirsiniz. Özellikle kırmızı ruj uygularken dudak kalemi kullanmak size profesyonel görünüm kazandırır.
 • Dudak parlatıcısı: Cam gibi parlak dudaklar sevenler için harika bir seçimdir. İsterseniz rujunuzun üstüne uygulayabilir veya tek başına kullanabilirsiniz. Dudak parlatıcıları özellikle yaz makyajlarında tercih edilir.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj kişinin cilt tipine, yüz şekline ve zevkine uygun olarak yapılmalıdır. Makyaj yapılmadan önce cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülerek cilt makyaja hazırlanır. Daha sonra sürülen nemlendirici emildikten sonra yine cilt tipine uygun makyaj bazı sürülür ve eşit şekilde dağıtılır. Sonrasında cilt tonuna ve tipine uygun fondöten cilde makyaj süngeri veya fırça yardımıyla eşit olarak dağtılır. Lekeli bir cilde makyaj yapılıyor ise kapatıcılığı yüksek fondötenler tercih edilebilir. Fondetenin kapatamadığı kusurları kapatmak için kapatıcıdan yardım alınır ve lekeli, kusurlu görülen yerlere kapatıcı uygulanır. Göz altı morluğuna sahip olmayan kişiler gözaltına kapatıcı olarak 1-2 ton açık renkte kapatıcı uygulayarak aydınlık görünüm sağlayabilirler. Göz altı morluğuna sahip kişiler göz altı kapatıcısı uygulamadan önce turuncu veya somon renkli bir renk düzenleyiciyi morlukların bulunduğu yerlere uygulamalıdırlar. Renk düzenleyicinin üzerine cilt rengiyle aynı tonda bir kapatıcı ile koyu halkalı göz altlarını kapatabilirsiniz. Daha sonra tüm yüz ve göz altları pudra ile sabitlenir.

Göz makyajına başlamadan önce bir kapatıcı yardımı ile veya far bazı ile göz kapaklarındaki damarlı görünüm yok edilir. Farların daha iyi karışabilmesi için göz kapaklarından pudra ile veya açık renkli bir far ile geçilir. Göze derinlik katmak için ilk önce gözün katlanma bölgesine bir karıştırma fırçası ile ten renginden 2-3 ton koyu bir far geçilir. Daha sonra far uygulaması aşağıdaki gibi yapılır. En açık renkteki far göz pınarlarını aydınlatmak için kullanılır. Dilerseniz kaş altında bu fardan geçerek kaşların daha kalkık görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Eyeliner uygulamak isteyen kişiler far sürme işlemini bitirdikten sonra göz yapısına uygun olarak kuyruklu veya kuyruksuz, kalın veya ince eyeliner çekerek görünümü tamamlayabilirler. Göz makyajının son adımı olan maskara uygulaması hafifçe aşağı bakarak kirpikleri yukarı doğru iterek yapılmalıdır. Bu uygulama kirpiklerin daha kıvrık görünmesini sağlar.

Ten makyajına geri dönecek olursak yüz kontürünü belirginleştirmek için kontür yapılacak olan soğuk alttonlu cildinizden 3-4 ton koyu pudrayı elmacık kemiklerinizin altına uygulamayı. Eğer gıdınız sizi rahatsız ediyorsa gıdımızı da uygulayarak gıdınızın görünmesini engellebilirsiniz. Burnunuzun şeklinden memnun değilseniz burnunuza da kontür yapabilir daha ince ve küçük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kontür işleminden sonra elmacık kemiklerine uygulayacağınız makyajınızla uyumlu tonlarda allık ile yüzünüze canlılık katma zamanı. Allık seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi eğer yanaklarınızda gözenek probleminiz var ise ışıltılı allıklar gözeneklerinizi olduğundan çok daha belirgin şekilde gösterecektir mat allık seçmenizi tavsiye ederiz.

Aydınlatıcı, ışıltılı allıkta olduğu gibi gözenekli bölgelere uygulanmaması gereken bir makyaj malzemesidir. Burun ucuna, kaş altına, şakalardan elmacık kemiklerine doğru ve dudak üstüne uygulanabilir. Kaşlarınız da boşluklar var ise ve düşük kaşlara sahipseniz kaşlarınızı kaş kalemi veya farı ile doldurup kaş jeli ile sabitleyebilirsiniz. Son olarak makyajınıza uygun rujunuzu sürdüğünüzde makyajınız hazır!

Sık Sorulan Sorular

Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Makyaj malzemeleri nelerdir? sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

 • Makyaj bazı
 • Fondöten, BB krem, CC krem
 • Kapatıcı
 • Eyeliner
 • Göz Farı
 • Göz Farı Bazı
 • Rimel / Maskara
 • Kaş kalemi / Kaş jeli
 • Göz kalemi
 • Allık
 • Kapatıcı
 • Pudra
 • Aydınlatıcı / Highlighter
 • Bronzer / Bronzlaştırıcı Pudra
 • Ruj
 • Dudak kalemi

Ten Makyajı İçin Gerekli Malzemeler

Ten makyajı için gerekli malzemeler : Makyaj bazı, fondöten, kapatıcı, allık, bronzer ve pudradır.

Makyaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Her kadının makyaj çantasında bulunan ürünler ihtiyaca göre farklılık göstermektedir. En temel makyaj malzemeleri olarak kadınlar genellikle makyaj çantalarında gün içerisinde tazelemesi kolay olan ürünleri taşırlar. Bunlar; Göz altı kapatıcısı, kaş kalemi, allık, pudra ve rujdur. Yoğun hayat temposuna sahip kişiler gündüz makyajını gece makyajına çevirmek için buna far ve rimel de ekleyebilirler.

Makyaj Yaparken Neler Kullanılır?

Makyaj yaparken özellikle cilt makyajında dilerseniz parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Parmaklarını kullanmaktan hoşlanmayanlar ise ürünleri makyaj süngeri veya fırça yardımıyla dağıtabilirler. Özellikle göz makyajı yaparken fırça kullanma gerekir. İyi bir göz makyajı için bir adet karıştırma fırçasına ihtiyacınız vardır. Farların birbirine homojen şekilde karışmasını sağlayarak profesyonel görünüm sağlarsınız. Far uygulamasında bir diğer işinizi kolaylaştıracak fırça far oturtma fırçasıdır. Hafif yassı şekle sahip bu fırça farın göz kapağınıza düzgünce yerleşmesini sağlar.

Allık, pudra, bronzer gibi toz ürünleri uygularken hafif uygulama sağlayacak çok sık kılları olmayan fırçalar tercih etmelisiniz.

Makyaj Bazı Kullananlar – Kullanıcı Yorumları

 • Fondötenden önce kullanılan, yüzü bir nevi makyaja hazırlayan ürün. çeşitleri vardır; kimisi yüz makyajının uzun süre kalmasını sağlıyor, kimisi pürüzsüzlük sağlıyor, kimisi aynı zamanda güneşten koruyor vs.
 • Makyajın kalıcılığını sağlıyor.. kullanıyorum.. the balm’ın time balm ürününü kullanıyorum baz olarak çok memnunum yumuşacık yapıyor yüzümü
 • Makyajın kalıcılığını artıran ürün. loreal lumi magic harika. mac strobe cream’e muadil gösteriliyor.
 • Ben kullanıyorum memnunum
  Makyaj bazı yani primer, makyajın daha kalıcı olmasını sağlamak, ciltteki kusurlu bölgeleri kapamak, cilde kadifemsi bir görüntü kazandırmak, ton farklılıklarını dengeleyip kızarıkları kapamak, gözenekleri küçük göstermek için kullanılır.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close