Sponsorlu Bağlantı
SağlıkŞifalı Bitkiler

Kırkkilit Otu Nedir? İbrahim Saraçoğlu Kırkkilit Otu Kürü

sponsorlu bağlantı

Şifalı bitkiler arasında en çok bilinen otlardan birisi olan kırkkilit otu halk arasında atkuyruğu otu, ekliot, zemberek otu, kırkboğum, çamotu, ulama olarakta bilinir. Antibakteriyel ve diüretik, yani idrar söktürücü, etkiye sahip kırkkilit otu tarihte çok eski zamanlardan beri kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu yazımızda kırkkilit otu nedir? Kırkkilit otu nerede yetişir? Kırkkilit otu nasıl kullanılır? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır? Kırkkilit otu ne işe yarar?  Kırkkilit otu zayıflatır mı? Kırkkilit otu faydaları nelerdir? Kırkkilit otu zararları nelerdir? sorularına cevap verirken kırkkilit otu kullanıcı yorumları, İbrahim Saraçoğlu’nun kırkkilit otu hakkında verdiği bilgileri ve ibrahim saraçoğlu kırkkilit otu kürü tarifini paylaşacağız.

Kırkkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otunun en çok bilinen diğer adı atkuyruğu otudur. Kırkkilit otu latince adı Equisetum olarak bilinen geçmişi 300 milyon önceye dayandığı tahmin edilen ilkel çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Bu bitki yerden 25-60 cm yükseklikte olup küçük sivri yapraklara sahiptir. Zamanla iğne yaprakları gövdeden ayrılmaktadır ve genç sürgünlerinin ahır hayvanlarının zehirlenmesine sebep olmasıyla bilinir. Dünya üzerinde birçok farklı ülkede bulunduğu söylenen kırkkilit otunun 7’nin üzerinde çeşidi olduğu bilinmektedir.

Kırkkilit Otu Nerede Yetişir?

Ülkemizin bitki örtüsü çeşitliliği açısından çok zengin olması şifalı bitkilere kolay yoldan ulaşmamızı sağlıyor. Kırkkilit otu suyu seven bir bitkidir. Genellikle sulak, balçıklı arazilerde kendiliğinden yetişir. Dere kenarlarında, ormanlarda, fundalıklarda, eğimli arazilerde rastlamanız mümkündür. Temiz, sulak arazilerde yetişen at kuyruğu otu en şifalı olanıdır. İçerdiği silisik asit, potasyum ve alkaloit miktarının derecesi yetiştiği yere göre değişiklik göstermektedir. At kuyruğu çayı yapmak isteyenler en fazla 60 cm yüksekliğindeki ve sap çapı 6 mm civarındaki türlerini tercih etmelidir. Atkuyruğu otu çayı yapmak için en elverişli toplanma zamanı Mayıs ve Haziran aylarıdır. Yeşil canlılığını koruyan bitkiler saplarının toprağa yakın olan kısmından toplanmalıdır. Serin gölge bir alanda toplanılan kırkkilit otları demetler halinde kurutulmalıdır. At kuyruğu otunun kuruduğunu iğne yapraklarının kendiliğinden gövdeden ayrılmasıyla anlayabilirsiniz.

Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Kırkkilit otu çeşitli tedaviler için çay, hülasa, lapa ve krem olarak kullanılabilir. Atkuyruğu otu çayı tüketimi bedensel ve mental sağlık için önerilir. Sindirim sisteminin çok daha iyi çalışması, kanın temizlenmesini sağlar.

At kuyruğu otu hülasa: 10 gram taze kırkkilit otunu kaliteli bir şarapla birleştirin ve 14 gün boyunca güneşte sıcak bir alanda bekletin. Bu karışımın şişesini hergün çalkalayın.

Kırkkilit otu lapası: Taze at kuyruğu otunun iyice yıkandığına emin olduktan sonra tahta üzerinde lapa halini alıncaya kadar ufalayıp ezin.

Kırkkilit otu banyosu: 200 gram taze kırkkilit otunu iyice yıkayıp sıcak suda haşlayın. Sıcak suda haşlanan at kuyruğu otunu 1 saat kaynatıp demledikten sonra süzün. Süzdükten sonra demlediğiniz suyu sıcak banyo suyunuza ilave edin bu karışım cildinizin sakinleşmesini ve ferahlamasını sağlar. Kırkkilit otu banyosu yapılırken banyo suyu seviyesi böbreklerin üstüne çıkarılmalıdır. Yüksek miktarda D ve E vitamini içeren kırkkilit otu cildinize bakım yapar.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit otu çayı faydalarından yararlanabilmek için kurutulan at kuyruğu otunun demlenmesi yeterlidir. Hazırlanan atkuyruğu otu çayı içilebilir, bir pamuk yardımıyla cilde tonik olarak uygulanabilir ve ya antiseptik özelliği dolayısıyla gargara olarak kullanılabilir.

Malzemeler: 
 • Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış at kuyruğu otu
 • Bir su bardağı dolusu kaynar su
 • limon (isteğe göre)
Hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince doğranmış at kuyruğu otu bir su bardağı dolusu suda kaynar ve haşlanır. Üstü kapatılır ve ortalama 20 dakika boyunca demlenir. Günde 3-4 bardak yemeklerden önce veya sonra tüketilebilir.

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Kırkkilit otu çay olarak tüketildiğinde ödem attırıcı, idrar söktürücü özelliğe sahipttir. Ödem attırma özelliğinden dolayı kilo vermenizi sağlar. Atkuyruğu otu çayı hergün yemeklerden önce günde 2 defa tüketildiğinde ödem atılmasına ve kilo verilmesine yardımcı olur.

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

At kuyruğu otu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir. At kuyruğu bitkisinin faydalarınını sizler için araştırdık.

 • Kırkkilit otunda silisyum maddesi bulunmaktadır. Silisyum kemiklerimizin sağlığı için gereklidir, eklem ağrıları için ağrı kesici görevi görür. At kuyruğu otunu kullananlar kemik sağlığını korur ve kemik erimesi riskini azaltır.
 • Antioksidan özelliği bulunan kırkkilit otu bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Soğuk kış aylarında çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına karşı korur.
 • Kansızlık problemi yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Anemi etkisini en aza indirmenize yardımcı olur.
 • Antiseptik özelliğe sahiptir. Ağızda gargara olarak kullanıldığında diş eti kanamalarını ve diş eti hassasiyetine karşı korur. Hücre yenileyici özelliği sayesinde zedelenen dokuları onarıcı etkisi vardır.
 • Kırkkilit otu ezilerek kullanıldığında hücre yenileyici özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesinde etkilidir.   
 • Çeşitli cinsel rahatsızlıklarda doktorlar tarafından öenerilen at kuyruğu otu, sperm kalitesini arttırıcı özelliğiyle bilinir.
 • Tip-2 diyabet hastaları tarafından şeker dengesini koruma amaçlı kullanılır. Hipertansiyon hastaları ise tansiyonu düşürme etkisininden yaralanmak için kullanır.
 • Kadınlarda regl döneminin daha rahat geçmesini sağlar ve iç kanama riskini azaltır.
 • Gün içerisinde tüketilen atkuyruğu otu çayı geceleri daha rahat uyumanızı sağlar ve uyku apnesi için kullanılan şifalı bi bitkidir.
 • Kırkkilit otu böbrek taşı rahatsızlığı için kullanılır. Böbrek taşı oluşumu riskini azaltırken var olan böbrek taşını da düşürmenize yardımcı olur.
 • Birçok bitki çayı gibi çay olarak tüketildiğinde midenizi rahatlatır ve refllüyü azaltır.
 • Çabuk kırılan güçsüz tırnaklarınız var ise atkuyruğu otu çayı hazırlandıktan sonra tırnak etlerine masaj yaparak sürüldüğü taktirde içerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde tırnaklarınızı güçlendirir.
 • Atkuyruğu otu çayının prostat iltihaplarını iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Halsizliğe iyi gelir.
 • Gut hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılır.
 • Kronik öksürüğe iyi gelir.

Kırkkilit Otu Saça Faydaları:

Kırkkilit otu saça faydaları oldukça fazladır.  dökülmeleri için ve kepek oluşumunu engellemede kullanılır. Saçların sağlıklı uzaması için ve sağlıklı saç derisi için sıklıkla tercih edilir.

Kırkkilit Otu Zararları Nelerdir?

Kırkkilit otunun normal tüketim dozajı aşılmadığı taktirde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hamileler ve emzirme dönemindeki kadınların kırkkilit otu tüketmemesi gerekmektedir. Hamilelerde ve gebelik durumu olan bireylerin düşük riskine oluşturabileceğinden dolayı kırkkilit otunu ve çayını kullanması uygun değildir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olduğundan dolayı böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler, sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalar  içinde uygun değildir. Herhangi bir şifalı bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İbrahim Saraçoğlu Kırkkilit Otu Kürü

Prof. İbrahim Saraçoğlu araştırmalarına göre bitkinin şifalı etkisini gösterebilmesi için doğru zamanda toplanması ve nasıl kurutulduğu son derece önemlidir. Özellikle orman kenarında yetişen kırkkilit otu çok kıymetlidir.

Mazlemeler
 • Raf ömrü 1 yılı geçmemiş orman kenarında yetişen at kuyruğu otu
 • 1-1.5  tutam ( 9-10 gr) at kuyruğu otu
 • 1 bardak Su
Hazırlanışı:

Raf ömrü 1 yılı geçmemiş orman kenarında yetişen at kuyruğu otunu 1 veya1.5 tutam alın ve 1 bardak suda 5 dakika boyunca kaynatın. Kaynattığınız karışım ılıdığında süzerek bir kaseye boşaltın.

Uygulama:

Kırkkilit otu bele nasıl uygulanır?

Elde ettiğiniz suyu bir kaseye boşattıktan sonra birilerinde yardım isteyin ve  oda sıcaklığında yatağa yüz üstü uzanın. Yardım istediğiniz kişi kaseye beş parmağınıda sokarak ense kökünüzden kuyruk sokumuna kadar masaj yaparak 15-16 defa uygulamalıdır. Bu uygulamayı hergün veya bir gün arayla yapmanız tavsiye edilir. 1 gün ara vererek yapılacak ise ara verilen gün ardıç yağı enseden kuruk sokumuna kadar 5-6 defa masaj yapılarak uygulanmalıdır. 1 ay boyunca bu uygulama yapıldığında kırkkilit otunun bel fıtığına faydası gözle görülür şekilde olacaktır.

İlginizi Çekebilir >>> Kibrit Otu Nedir? Karaciğeri Yenileyen ve Arındıran Kür Tarifi <<<

Kırkkilit Otu Kullanıcı Yorumları

Gerçekten de işe yarıyor kullanmanızı tavsiye ederim sürekli kullanım önemli bir gün ara ile kullanın diyor o ara gündede çörek otu yağı sürerseniz yararını görürsünüz ben gördüm sizede tavsiye ederim.

Allah razı olsun hocam ben şifa buldum herkese öneririm.

Hocam Allah razı olsun sizden beş aydır belim ağrıyor, iki tane bel fıtığım çıktı gündelik işlerimi bile yapamıcak duruma geldim. Denemediğim sey kalmadı sizin bu kürünüzü uyguluyorum, bir hafta oldu ağrılarım azaldı normal hayatıma dönmeye başladım herkese tavsiye ederim.

Bende bu kürü uyguladım, bel fıtığı yok denecek sekilde küçüldü çok teşekkür ederim.

Bu yazımızda kırkkilit otu nedir? Kırkkilit otu nerede yetişir? Kırkkilit otu nasıl kullanılır? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır? Kırkkilit otu ne işe yarar?  Kırkkilit otu zayıflatır mı? Kırkkilit otu faydaları nelerdir? Kırkkilit otu zararları nelerdir? sorularına cevap verdik. Herhangi bir şifalı bitkiyi kullanırken doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi ve kullanacağınız şifalı bitkinin nasıl uygulanması gerektiği hakkında bilgi almanızı tavisiye ederiz.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close