Sponsorlu Bağlantı
SağlıkŞifalı Bitkiler

Kibrit Otu Nedir? Karaciğeri Yenileyen ve Arındıran Kür Tarifi

sponsorlu bağlantı

Kibrit otu, bir diğer adı ile kurtpençesi bitkisi küçük ve sık yapraklara sahip, sporla üreyen bir bitkidir. Yaprakları bitkinin sap kısmını örtecek şekilde sıralanmıştır, sporları bitkinin dallarının ucunda kozalak şeklinde toplamıştır. Kibrit otu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından ” karaciğer ve akciğer sağlığı koruyucu, hepatit hastalığına yardımcı, koah ve nefes darlığı şikayetlerinde yardımcı ve destekleyicidir. ” şeklinde tanımlanmıştır. Bu yazımızda kibrit otu nedir?, kibrit otu nerede yetişir?, Kibrit otu nasıl kullanılır?, Kibrit otu faydaları nelerdir?, Kibrit otu çayı nasıl demlenir?, Kibrit otu zararlı mıdır?, karaciğer kisti bitkisel tedavi yöntemi nedir? sorularını cevaplayacağız.  Prof. Drİbrahim Saraçoğlu Hepatit B bitkisel tedavi kürü, siroz hastalığını önleyici kür, karaciğeri yenileyen ve arındıran kür tarifi nasıl hazırlanır açıklayacağız.

Kibrit Otu Nedir?

Kibrit otunun şifası tüm dünyada bilinmektedir. Çoğunlukla sıcak ülkelerde yaygın olarak görülen kurtpençesi bitkisinin günümüzde üç cinsi bulunmaktadır. Bu bitkinin bütünü tüketilmek için uygun değildir. Bitkinin spor kısımları hariç diğer kısımları zehirli maddeler içerir. Bilinen birçok bitkinin aksine güneşi doğrudan almak yerine, çok uzak açılardan almayı seven bir bitki türüdür.

Kibrit Otu Nerede Yetişir?

Kibrit otu, gölge alanlarda yetişmeyi sever eğer yetiştiği bölgeyi severse boyu 2 metreye ulaşabilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Özellikle Ağrı, Iğdır, Artin ve Kars’ta sıklıkla rastlanmaktadır. İsmi farkı yörelerde farklı olarak bilinmektedir. Kibrit otuna; kurt pençesi, çam otu, yer yosunu da denmektedir.

Kibrit Otu Nasıl Kullanılır?

Kibrit otu zehirli maddeler barındıran kısımları olan bir bitkidir bu sebeple kibrit otu bitkisini kendinizin toplamasını önermiyoruz. Aktarlarda satılan kibrit otu genellikle, kurutulduktan sonra sporlarının bulunduğu kozalağa benzeyen kısmından yani sporları toz haline getirilerek elde edilir. Kibrit otu bitkisinin çay olarak tüketilmesi size en etkili sonucu verecektir. Ağrılarınızı dindirmek için kibrit otu bitkisinden faydalanmak isterseniz, demlenip vücut sıcaklığına yakın sıcaklığa ulaştığında havlu içine koyarak cilde temas ettirilmesi ağrılarınıza şifa olacaktır.

Kibrit Otu Faydaları Nelerdir?

Kibrit otunun günümüzde keşfedilmiş faydaları nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

 • Tarih boyunca yaraları iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir. Küçük kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılan kibrit otu günümüzde bazı merhemlerde ve kremlerde bulunmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirici etkiye sabhiptir bu özelliğinden dolayı Alzeihmer hastalığı riskini azalttığı bilinen faydalarındandır.
 • Ağız bakımında önemli etkiye sahiptir, ağız kokusunu gidermede, ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesinde ve diş çürüklerinden korumada oldukça etikili bir bitkidir.
 • Hücre yenileyici etkisinden dolayı doktor gözetiminde bebeklerde pişik tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Pişik ve kızarıklıkların hızla iyileşleşmesini sağlar, cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.

 • Sindirim sisteminizin sağlıklı çalışması için kibrit otundan yararlanabilirsiniz. Mide de gaz oluşumunu engeller ve şişikinlik giderici etkiye sahiptir.
 • Gut hastalığının yan etkileriyle savaşan kibrit otu ağacı fazla protein tüketimi sonucu oluşan Gut hastalığı için bitkisel çözüm önerilerindendir.
 • Kibrit otunda bulunan vitaminler saçlarınıza ve cildinize canlılık ve parlaklık verir.
 • Kibrit otu çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Kibrit otu hormonların düzenlenmesinde öenmli etkiye sahiptir. Doğurganılığı arttıran ve adet düzeni sağlayan şifali bitkidir.
 • Böbrek kisti tedavisi için şifalı bitkiler arasında yer alır. Böbreklerdeki kumu temizlemeyede yardımcı olur.
 • Karaciğer ve akciğer sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir. Karaciğeri yeniler ve arındırır.
 • Kibrit otu romatizma ağrılarını dindirici etkiye sahiptir.
 • Mesane krampları ve idrar tutukluğu olan kişilere, idrar arttırıcı olarak önerilir.

Kibrit Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Aktardan satın aldığınız otun çok küçük taneli olmasına dikkat ediniz. Toz halindeki küçük taneli kibrit otunu 2 bardak suda birkaç dakika demleyiniz. Demlenen kibrit otu çayını günde 2 defa tüketmeniz faydasını daha çok görmenizi sağlayacaktır. Eğer poşet çay olarak tüketecekseniz, kibrit otu çayını 1 bardak suda 2 dakika demleyiniz. Etkisini görebilmek için her tüketiminizde yeni bir poşet çay kullanmalısınız.

Kibrit Otu Zararlı Mıdır?

Alanında uzman kişiler tarafından toplanıp kurutulduğunda her hangi bir zararı yoktur. Birçok bitkide olduğu gibi yan etkiler gösterebilir. En çok bilinen yan etkileri: kaşıntı, kusma, mide bulantısı, mide ağrısı ve baş ağrısıdır.

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemi Nedir?

Karaciğer kisti bitkisel tedavisinde kibrit otu kürü kullanılmaktadır. Prof. Drİbrahim Saraçoğlu Hepatit B bitkisel tedavi kürü, siroz hastalığını önleyici kür ve karaciğeri yenileyen ve arındıran kür tarifi aşağıda belirtilmiştir.

Malzemeler

 • Kibrit otu
 • Çörek otu yağı
 • Keçi boynuzu pekmezi
 • 1 Bardak su

Hazırlanışı

1 bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 tutam 5-6 gram kibrit otu ekleyip 5 dakika kaynatın ve 5 dakika sonra süzün. Demlediğiniz çay ılıyınca akşam yemeğinden 2 saat sonra için. Bunu bir ay boyunca hergün uygulayın. Çayın her defasında taze olarak hazırlanması gerekmektedir. Prof. Drİbrahim Saraçoğlu hepatit B bitkisel tedavi kürü ve siroz hastalığını önleyici kür aynı yöntem ile hazırlanmaktadır.

Karaciğer kisti tedavisinden daha etkili sonuç elde etmek için yukardaki kibrit otu çayı tarifine ek olarak günde 1 defa, aç karına 1 yemek kaşığı çörek otu yağını tüketmeniz tavisye edilir. Çörek otu yağına ulaşamayanlar soğuk preslenmiş keçi boynuzu pekmezi tüketebilirler.

Kibrit otu aktarlarda 3 farlı formda satılmaktadır.

 • Yaprak kibrit otu
 • Öğütülmüş kibrit otu
 • Kibrit otu poşet çayı

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kibritotu 20’li Süzen Poşet Bitki Çayı fiyatı: 30 Tl’dir.

Sağlığınız için şifalı bitkileri tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışın.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close