Sponsorlu Bağlantı
Saç Bakımı

Keratin Nedir? Keratin Ne İşe Yarar?

sponsorlu bağlantı

Keratin bakımı nasıl yapılır, konusunda bilgi vermeden önce keratin nedir, bakımla ne ilgisi vardır sorularına kısa bir cevap vermemiz daha uygun olacaktır. Böylece yaptığımız işlemlerin amacını ve faydalarını daha iyi anlayabiliriz.

Keratin Nedir?

Keratin, vücudumuzun saç ve tırnak yapısında bulunan doğal bir mineraldir. Saçın ve tırnakların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Bu kıymetli mineral ne yazık ki dış etkenlerden çabuk etkilenir ve azalmaya başladığında yerine getirmek için özenli bir bakım ister. Özellikle saçlarımız için kullandığımız envai çeşit şampuan ve kremler keratin dengemizi bozuyor. Yapabileceğimiz tek şey sıkı bir keratin bakımı oluyor.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin yoksunluğu yaşayan saç zaman içinde kurur, sertleşir, cansız bir görünüme bürünür. Yapacağımız keratin bakımı ile yeniden canlı ve parlak hale getirmek mümkün. Kuaförde keratin bakımı için keratin içerikli ürünlerle saça maske yapılıyor. Uzman bir kuaför tarafından yapıldığında 3 ay gibi uzun bir zaman bu bakım etkisini kaybetmiyor. Eğer kuaförde harcayacak kadar zamanınız yoksa bu bakımı evde de yapabilirsiniz.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı yapmak için öncelikle bir bakım seti satın almanız gerekiyor. Mağazalardan ya da internetten temin edebilirsiniz. Daha sonraki işlemler ise adım adım şöyle:

 • 1. Adım: Bakım yapmaya başlamadan önce saçlarınızı sıcak suda, şampuanla 2 kez yıkayın. Şampuanın silikon içermemesine dikkat edin. Krem karışımlı ürünlerde silikon bulunma ihtimali daha yüksektir.
 • 2. Adım: Saçlarınızı havlu ile kurulayın. Bu aşamada saç kurutma makinesi kullanmayın.
 • 3. Adım: Bakım setinden çıkan keratin serumunu bir fırça ya da sprey yardımı ile nemli saçınıza uygulayın. Bu işlemi uyumadan önce yapıp sabaha kadar bekleyebilirsiniz. Vaktiniz yoksa keratinin kurumasını beklemeniz yeterli olacaktır.
 • 4. Adım: Kuruyan keratini yalnız suyla durulayın. Şampuan ve sabun kullanmayın.
 • 5. Adım: Yine saç kurutma makinesi kullanmadan havluyla saçınızdaki ıslaklığı alın.
 • 6. Adım: Nemli halde olan saçınızı ince ince ayırarak keratini sürün. İnce dişli taraklar bu aşamada çok yardımcı olacaktır. Keratini dipten uca sürmeye dikkat edin.
 • 7. Adım: Yarım saat kadar keratini saçınızda bekletin. Yıkamadan, saç kurutma makinesi ile kurutun. Makinenin sıcaklığını orta dereceye ayarlamayı unutmayın. Yüksek ısı bu aşamada keratinin yapısını bozabilir.

Keratin Bakımının Faydaları Nedir?

Keratin bakımı yapılırken, keratin saç tellerini incecik bir tabaka halinde sarıp sarmalar. Evde yapıldığında bu bakım işlemi daha kısa süre içinde etkisini kaybeder. Fakat sık sık tekrarlandığında daha uzun süre kalıcı olmaktadır. Keratin bakımı faydaları ise şöyledir:

 • Saçların parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur,
 • Saç dökülmelerini ciddi ölçüde azaltır,
 • Elektriklenen saçları kabarmasını önler,
 • Yıpranmış saçlar için onarıcı bakım yapar.

Keratinin saç için ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Peki keratin bakımı zararlı mıdır, diyecek olursanız, tek kelime ile zararsızdır demek doğru olmayacaktır. Aslında saça zarar veren kısım keratinin kendisi değil, kullanılan ürünün içeriğidir. Bir süre öncesine kadar formalhedit isimli erken madde bu serumlarda bulunuyordur. Daha sonra bu madde serum içeriğinden çıkarıldı fakat bazı ucuz piyasa ürünlerinde hala kullanılmaya devam ediyor. Bu konuda dikkatli olduğunuz sürece keratin bakımından zarar görmeyeceksiniz.

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi?

Keratin bakımı saçı düzleştirir mi en çok merak edilen konulardan biridir. Birçoğumuz normalde düz saçlarını sahip olduğu halde zamanla saçın dalgalı ve dağınık bir hal aldığını görürüz. Bunun sebebi bozulan keratin dengesidir. Zamanla deforme olan saç kendini toplar, kırılır, sertleşir. Yapılan keratin bakımı ile saç eski parlak ve canlı haline geri döner. Keratin bakımın asıl amacı budur. Kıvırcık saçlılarda ise kısa süreli bir düzleşme görülür. Fakat bu işlemin asıl amacı saç düzleştirme değil yalnızca bakım yapmaktır. Kuaförün uyguladığı teknikerlere göre saçın görüşünü bozmadan bu bakımı yapmak mümkündür. Yani istenirse saç kıvırcık hali ile kalarak işlem sonlandırılabilir.

Keratin bakımı, brezilya fönü uygulaması ile birlikte yapılabiliyor. Özellikle kıvırcık saçlı kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntem sayesinde bakım yapılırken saç onarılıyor. Eski parlak ve canlı görünümüne kavuşuyor. Brezilya fönü ile de uzun süre kalıcı bir düzleşme sağlanıyor. Böylece her gün fön çekme derinden kurtulmuş oluyorsunuz. Uygulama etkisini kaybettiğinde işlemi yeniden uygulayabilirsiniz.

Keratin Bakımı Saç Dökülmesi Yapar mı?

Saç dökülmelerinin sebebi, saç ve saç derisinin ihtiyaç duyduğu temel besinleri tam anlamıyla tüketememesidir. Sonuç olarak saç koparak ya da kökten dökülerek azalmaya başlar. Bilinenin aksine bunun yaşla hiç bir ilgisi yoktur. Ayrıca stres ve öfke saç dökülmesine sebep olan önemli faktörlerdendir. Eğer bu durumdan şikayetçi iseniz kaliteli saç bakım ürünleri ile saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi yeniden kazandırabilirsiniz. Bu saç bakım ürünleri arsında keratin bakımı da bulunuyor. Keratin eksikliği yaşayan saç vitaminsiz kalır. Sağlıksız saçlar doğal olarak atılır. Bunun önüne geçmek için keratin bakımı yapılabilir. Bazen akıllara keratin bakımı saç dökülmesi yapar mı sorusu geliyor. Kaş yaparken göz çıkarmaktan korkan kadınların bu endişesi çok normal. Ama içiniz rahat olsun. Keratin bakımı saç dökülmesi yapmıyor. Üstüne, dökülen saçlar için onarıcı ve yenileyici bir bakım oluyor.

Keratin Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakımı ister evde yapılsın ister kuaförde yapılsın sonuç itibariyle son derece başarılı bakım yöntemidir. Günümüzde çok sık kullanılan bu yöntem dünyaca ünlü Hollywood yıldızları tarafında da sık sık tercih ediliyor. Bu konuyla ne ilgisi var dersiniz Jennifer Aniston’ın keratin bakımı sonrası yaşadıklarını hatırlatmak isteriz. Bu işlem büyük çoğunlukla başarılı bir işlem olsa da böyle ufak ihtimallerle can sıkıcı hale gelebiliyor. Aniston, keratin bakımı sonrasında saçlarını kestirmek zorunda kalmıştı. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için, serum içeriğinden bulunan kimyasallara alerjiniz olup olmadığını kontrol edin.

Özellikle açık renk saç kullanıyorsanız ve sık sık boya yapıyorsanız dikkatli olun. Bu tür saçlarda keratin bakımı aşırı kurumaya sebep olabilir.Ayrıca gri alttonlu saça keratin yaptırmak saç renginde  hafif turunculaşmaya sebep olabilir.

Bakım yaptıktan sonra bir kaç gün fazla duş almamaya çalışın. Duş alırken mümkün olduğunca şampuan kullanımını minimum seviyede tutun.

Bakım sonrası fön ve maşa yaptırmayın. Isı keratin dengesini yeniden bozabilir. Son olarak yine birkaç gün için toka kullanmayın. Tokanın saçta bırakacağı iz daha sonları kalıcı olabilir.

Keratin Bakımı Yaptıranlar Memnun Mu?

Keratin bakımı yaptıranlar genellikle elde edilen sonuçtan memnun kalıyorlar. Keratin bakımı yani keratin yüklemesi sonucunda saç doğal dengesini yakalamış oluyor ve doğal bir görünüşle birlikte onarım yapılıyor. Bu görünüm, bakım yaptıran kadınların birçoğunu memnun eden bir uygulamadır. Yapılan işlemden memnun olan kadınlar bu seansları belli aralıklarla tekrar ediyor. Tek negatif bakılan nokta, kuaförde yapılan uygulamanın maliyet açısından biraz yüksek olması. Bunun da çaresi var elbette. Kendi satın aldığınız bakım serumu ile evde kendi keratin bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Böylece kuaför maliyetinden tasarruf etmiş olursunuz.

Daha önce keratin bakımı yaptırmadıysanız ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız güvendiğiniz bir kuaförden yardım alabilirsiniz. Özellikle serumların markası ve kalitesi konusunda iyi bir araştırma yapıp daha sonra uygulamaya geçmenizde fayda var.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close