Sponsorlu Bağlantı
Cilt Bakımı

HAMİLELİKTE GÜNEŞ KREMİ KULLANIMI

sponsorlu bağlantı

Hamilelikte (gebelikte) güneş kremi kullanımı son derece hassas bir konudur. Özellikle sıcak yaz aylarında güneş ışınlarının çok dik geldiğini ve ultraviyole ışınlarına mağruz kalındığını unutmamız gerekiyor. Bu anlamda hamileler için güneş koruyucu kremler seçimi ön plana çıkmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde seçilmiş olan ve kullanılan güneş kremleri hamileler için ciddi riskler içerebilmektedir. Hamilelik (gebelik) sırasında aşırı bir şekilde UV ışınlarına mağruz kalmak vücut ısısını arttırabilir ve sıvı kaybına neden olabilmektedir. Bu da bazı doğum kusurlarına yol açabilecektir.

Hamilelikte Güneş Kremi İçeriği Nasıl Olmalı, Hangi Maddeler Bulunmamalı?

Cilt üzerinde UV ışınlarının olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Normal ve sıradan güneş kremleri cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratarak doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamileyken krem kullanmak kadar doğru güneş kremini kullanmak da önemlidir. Güneş kremleri içerisinde çinko oksit, titanyum oksit ve oxybenzone maddeleri mevcuttur. Özellikle oxybenzone maddesi hamile kadınlar için tehlikelidir. Kız bebeklerinde bu madde düşük bebek ağırlığına yol açabilmektedir. Hamilelikte güneş kremi seçimi yaparken özellikle bu maddenin olmadığından emin olmanız şarttır. Güneş kremi dışında cilt kremleri ve losyon kullanımında da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan pek çok araştırmada piyasada yüzlerce ürünün bu maddeyi içerdiği kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik süreci hassas ve çok dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Sıcak yaz aylarında güneşlenmek isteyen hamile kadınlar güneş kremi seçerken çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle hamile güneş kremi seçimlerinde içerisinde zararlı madde bulunmayan kremler tercih edilmelidir. Bu noktada yapılması gereken güneş kremi alırken içeriğindeki maddeleri dikkatli bir şekilde okumak ve incelemektir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi oxybenzone, homosalat oktokrilen ve oksiben gibi maddelerin kesinlikle bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Hangi Güneş Kremleri Güvenli Mi?

Hamilelikte tercih edilecek güneş kremi çok önemlidir. Bu noktada hamileyken güneşten korunmak gerektiğini unutmamalısınız. En az 30 faktör olan kremlerin tercih edilmesi şarttır. Oksibenzon, homosalat, metilbenziliden kamfor, oktokrilen, aminobenzoik asit gibi maddeler içeren güneş kremleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Söz konusu maddeler hassaslaşan ciltleri tahriş edebilir ve kalıcı güneş lekelerine neden olabilir. Bunun dışında bazı doğum problemlerini de beraberinde getirebilir. Tüm bu risklerden uzak durmak, sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sorunsuz bir şekilde doğum yapabilmek için gebelik sürecinde çok dikkatli olmanızda fayda vardır.

Hamilelikte Güneş Kremi Zararlı Mı?

Hamilelikte güneş kremi zararlı mı diye merak edenler olabilir. İçeriğinde zararlı bileşenler bulunmayan güneş kremleri hamilelik döneminde kullanılabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken doğru güneş kremi seçimi yapılması ve dikkatli bir şekilde kullanılmasıdır. Güneşlenme zamanları ve sürelerine hassasiyet gösterilmelidir. Uzun süre güneş ışınlarına mağruz kalınması anne adayı ve bebek için tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir. Özellikle cilt sorunları, sıvı kaybı ve buna bağlı doğum problemleri UV ışınlarına mağruz kalınması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Güneş ışınlarının tehlikeli pek çok sonucu olabilmektedir. Cilt lekeleri başta olmak üzere vücut ısısının yükselmesi, sıvı kaybı ve kanser riskleri UV ışınlarından kaynaklanmaktadır. UV ışınlarından korunmak için doğru güneş kremi kullanılmalıdır. Özellikle hamilelikte güneş yanığı gibi riskleri göz önünde bulundurmak ve buna göre tedbirler almak gerekir. İçerisinde zararlı maddeler olmayan ve belli bir koruma özelliği olan kremler kullanılmalıdır. Güneş yanığı uzun süreli güneş ışınlarına mağruz kalınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kalıcı cilt lekeleri güneş yanığı sonucu ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Bu gibi durumlara karşı gün ortasında güneşe çıkmamak, belli aralıklarla ve düzenli bir şekilde güneş kremi kullanmak gerekiyor. Hamile kadınların mümkün olduğunca aşırı sıcaklarda güneşlenmemeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce krem sürülmesi önerilmektedir. Hormonel değişimlerden dolayı hamilelikte cildin aşırı bir şekilde yağlanması yanıkların ve cilt lekelerinin olması riskini arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>> Hamileler İçin Güneş Kremi Önerileri <<<

Hamilelikte Kullanabileceğiniz Güneş Kremi:

Hamilelikte güneş lekelerinden korunmak için kullanabileceğiniz doktorların en çok tavsiye ettiği güneş kremi: Solante pregna hamilelere özel olarak üretilmiş güneş koruyucu kremlerden birisidir. Solante pregna İsviçre yapımı, içeriği temiz, yoğun yapıya sahip yağsız güneş koruyucudur. Yoğun yapılı, suyla temas ettikten sonra tazelenmesi gereken güneş kremi, gebeler için doktorlar tarafından en çok tavisye edilen kremlerden biridir. Bir diğer hamileler için güneş kremi önerisi ise Omega V50 Organik Çocuklar ve Hamileler İçin Güneş Kremi ‘dir. Gebelikte yağsız, su bazlı güneş koruyucular tavsiye edilmektedir. Böylelikle hamileler hangi güneş kremini kullanmalı? sorusunu cevaplamış olduk.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close