Sponsorlu Bağlantı
SağlıkŞifalı Bitkiler

Gül Suyu Nedir? Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

sponsorlu bağlantı

Gül suyu, günümüzde de eskiden olduğu gibi sağlık ve güzellik alanında kullanılır. Sayısız faydası bulunan gül suyunun; yüze, cilde, saça ve sağlığa faydalarını sizler için araştırdık.

Gül Suyu Nedir?

Gül suyu, gül yaprakları buharla damıtılarak oluşturulur. Gül suyu hoş kokulu bir parfüm niteliğindedir.
Bazen kimyasallarla dolu parfümlere alternatif olarak bir doğal koku olarak kullanılır. Gül suyu, Ortaçağ dahil olmak üzere binlerce yıldır kullanılmaktadır. Şimdi İran olanlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Hem güzellik ürünlerinde hem de yiyecek ve içecek ürünlerinde geleneksel olarak kullanılmıştır. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararıyla birlikte
gelir.

 

Gül Suyunun Cilde Faydaları

 • İçerisinde bulunan antioksidanlar gül suyunun cildi canlandırıcı ve yenileyici özelliğe sahip olmasını sağlıyor.
 • Gül suyu, cildi arındırır. Cildin yağlanmasını ve kirlenmesini geciktirir.
 • Gül suyu, cildi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir.
 • Gül suyu antibakterieldir. Akne, siyah nokta ve kızarıkların oluşumunu engeller.
 • Cildin yenilenmesini hızlandırır. Yara izleri ve kesiklerin hızlı iyileşmesine yardımcıdır.
 • Dudaklara bakım yapar, pürüzsüz nemli dudaklara sahip olmanıza yardımcı  olur.
 • Güneş sonrası yanıklara sıkıldığında acıyı dindirmeye yardımcı olur.
 • Gül suyu ile doğal cilt maskeleri hazırlayıp haftalık cilt bakım rutinizine ekleyebilirsiniz.

Gül Suyunun Saça Faydaları

 • Gül suyunun saçlara da faydası vardır. Saç derisinde ki pH değerini dengeler ve kepek oluşumunu engeller.
 • Saçların sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır ve saçın beslenmesine yardımcı olur.
 • Saç dökülmesine faydaları vardır.

Gül Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

 • Gül suyunu dilerseniz badem yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi yağlarla karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulabilirsiniz.
 • Demlik poşet çay olarak satılan gül çaylarını durulama suyunuza ekleyerek kullanabilirsiniz.
 • Gül suyu ile kendi saç serumunuzu hazırlayabilirsiniz. Aleo vera jeli, gliserin, gül suyu, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve birkaç damla lavanta yağı ile kendi doğal saç serumuzunu uygulayabilirsiniz.

Gül Suyunun Faydaları

1. Ciltte Tahrişi Yatıştırmaya Yardımcı Olur

Gül suyunun en büyük yararlarından biri, güçlü anti-enflamatuar özellikleridir. Bu özellikler hem iç hem de dış olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Egzama ya da gül hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

2. Boğaz Ağrıları Rahatlatır

Doktorlar genellikle boğaz ağrısı için antibiyotik reçete eder. Ancak gül suyunu da denemek isteyebilirsiniz. Gül suyu geleneksel olarak halk arasında boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılmıştır. Etkinliğini kanıtlamak için araştırmaya ihtiyaç duyulurken, onu desteklemek için güçlü bir deneysel kanıtı var ve denemede çok az risk var.

3. Cilt Kızarıklığını Azaltır

Gül suyu binlerce yıldır bir güzellik ürünü olarak kullanılmıştır. Bu nedenle teninizi iyileştirip cildin kızarıklığını azaltabilmesi şaşırtıcı değildir. Antibakteriyel özellikler aknenin azaltılmasına yardımcı olabilir. Anti-enflamatuar özellikler ciltte kızarıklığı ve şişliği azaltabilir.

4. Enfeksiyonların Önlenmesi ve Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Gül suyu, enfeksiyonları önleyen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, gül suyu genellikle çeşitli doğal ve tıbbi tedavilere dahil edilir. Bir çalışma bile gül suyunun konjonktivit vakalarını tedavi etmek için göz damlasında kullanıldığında, antiseptik ve analjezik özelliklerinin oküler hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu keşfedildi.

5. Antioksidanlar İçerir

Gül yaprakları ve gül yağı, hücrelerin zarar görmesini önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Bir araştırma,bu antioksidanların potansiyel lipid peroksidasyon önleyici etkilerinin olduğunu buldu. Bu sonuç olarak güçlü hücre koruması sağlar.

6. Kesik, İz ve Yanıkları İyileştirir

Gül suyu, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilecek antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler, kesik ve yanık enfeksiyonlarının temizlenmesine ve mücadelesine yardımcı olabilir. Ayrıca kesiklere, yanıklara ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilirler.

7. Ruh Halinizi İyileştirir

Gül suyu, güçlü antidepresan ve antianxiety özelliklerine sahip olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada, gül yaprakları ekstraktının farelerde merkezi sinir sistemini rahatlatabildiği bulundu. Bu, antidepresan ve antianksiyete etkileriyle sonuçlandı.

8. Baş Ağrısı Giderir

Aromaterapide gül suyu ve gül esansiyel yağı yaygın olarak baş ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Bu, yukarıdaki bölümde tartışılan stres giderici etkilerden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan bir çalışma, gül suyu buharının baş ağrısını yatıştırabileceğini belirtti. Diğer bir seçenek de, olumlu sonuçlar için gül suyuna batırılmış bir başın 45 dakika boyunca başa uygulanmasıdır.

9. Yaşlanma Karşıtı Özelliklere Sahiptir

Gül suyu genellikle kırışıklıkların azaltılmasını amaçlayan güzellik ürünlerinde bulunur. Çünkü yaşlanma karşıtı etkileri olabilir. Tahriş olmuş cildi yatıştırmaya ek olarak, topikal olarak uygulandığında kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir.

10. Sindirim Sorunlarını Yatıştırır

Halk hekimliğinde, gül suyu sindirime yardımcı olmak ve sindirim rahatsızlığını azaltmak için kullanılmıştır. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, gül suyunun sindirimi olumlu yönde etkileyebileceği ve sindirim rahatsızlığını giderebileceğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur. Ayrıca, sindirime yardımcı olabilecek safra salgısını da iyileştirebilir.

Formlar ve Dozlar

Gül suyunu nispeten kolay bir şekilde satın alabilir veya yapabilirsiniz. Cilde topikal olarak kendi başınıza uygulayabilir veya nemlendiricilerle veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlarla karıştırabilirsiniz.
Gül suyu çayı veya gül yaprağı çayı yapmak için gül suyu da kullanabilirsiniz. Bunlar hidrasyonu artırır, ciltte yarar sağlar, sindirim rahatsızlığını tedavi eder ve boğaz ağrısını yatıştırır.

Potansiyel Risk

Gül suyunun güvenli olduğu düşünülmektedir. Genel nüfusun ya topikal olarak kullanması ya da yutmasıyla ilgili bilinen hiçbir risk yoktur. Tek istisna, maddeye alerjiniz varsa bazı yan etkilerinin olabildiğidir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyu satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Sahip olduğunuzda, aşağıdakiler de dahil olmak
üzere, kullanabileceğiniz birkaç farklı yol vardır:

 • Yüz temizleyici veya toner olarak kullanın. Normal temizleyicinizle yıkadıktan sonra yüzünüzü gül
  suyuyla yıkayın.
 • Gül suyu ile hibiscus buzlu çay gibi tariflerde kullanın.
 • Bir sprey şişesine ekleyerek bir gül suyu sisi oluşturun. Bu stresi azaltabilir. Gül suyunu bileğinize,
  yüzünüze ya da yastığınızın üzerine sıkabilirsiniz.
 • Tatlılarda esans olarak kullanabilirsiniz.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilir.

Gül Suyu İçilir Mi?

Doğal gül suyunu kabızlık problemi yaşayanlar içebilirler. Kabızlığı giderici etkiye sahiptir.

Bu yazımızda gül suyu nedir, gül suyunun faydaları nelerdir sorularını cevapladık. Gül suyunun alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğini unutmayın ve kullandığınız gül suyunun içerisnde alkol bulunmamasına özen gösterin. Alkol cildin erken yaşlanmasına sebebiyet vermektedir.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close