Sponsorlu Bağlantı
Sağlık

Ertesi Gün Hapı Hakkında Herşey

sponsorlu bağlantı

Ertesi gün hapı korunmasız gerçekleşen cinsel birlikteliklerde, planlanmamış gebelik yaşamak istemeyen kadınların oral yol ile kullanabildikleri ilaçlardır. Korunmasız olarak gerçekleşen cinsel birlikteliklerde kadın yumurtasının, erkek üreme hücresi olan sperm ile birleşmesini engeller yani döllenme ihtimalini azaltır. Eğer döllenme gerçekleşmişse döllenen yumurtanın uterusa yani rahim içerisine tutunmasını engeller ve gebeliği önler. Bu yazımızda Ertesi gün hapı nedir?, Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?, Ertesi gün hapı kaç gün içinde alınmalı?, Ertesi gün hapı nereden alınır?, Emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilir mi? ve bunun gibi pek çok soruya cevap verdik. 

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, istenmeyen, planlanmamış gebelik için geliştirilmiş içeriğinde yüksek progesteron hormonu bulunduran ilaçlardır. Bazı ertesi gün hapları proesteron ve österojen hormonu içerirler. Bu ilaçlar yalnızca proesteron hormonu içeren ertesi gün haplarına göre daha az etkilidir. Ertesi gün hapları ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Ne kadar erken alınırsa o kadar çok etkili ve güvenilir olur. Günün herhangi bir saatinde: yemekten önce ve ya sonra kullanılabilirler. Ertesi gün hapı prospektüsünde yazılanlar dikkatlice okunmalıdır.  Ertesi gün hapları hali hazırda var olan gebeliği sonlandırmaz ve doğum kontrol hapı ile aynı şey değildir. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra tekrar korunmasız ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı devam eder. Acil durumlarda kullanılan bu ilaçlar, devamlı olarak kullanıldığında sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.  Ertesi gün hapları cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korumaz. Düzenli cinsel birlikteliği olan kişiler doğum kontrolü için doğum kontrol hapı kullanmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktirir Mi?

Ertesi gün hapı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi ertesi gün hapı adeti geciktirir mi sorusudur. Bu hapların bilinen en temel yan etkisi adet düzensizliğidir. Zaman zaman ara kanamalar yaşanabilir ve ya adet kanaması gecikebilir. Ertesi gün hapı kullanımından sonra adet kanamalarında ki gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. Hapın kullanımından sonra meydana gelen adet düzensizliği bir ay veya birkaç ay boyunca devam edebilir. Uzun süren gecikme durumunda gebelik testi yapılması tavsiye edilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün İçinde Alınmalı?

Ertesi gün hapı mümkün olduğunda ilişkinin hemen ardından alınmalıdır, ancak mümkün olmadığı durumlarda en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. Bazı ilaç kutularında 2 adet tablet bulunmaktadır bu tür ilaçlarda 2 tablet aynı anda alınmalıdır. İlaçlar kullanıldıktan 3 saat sonra kusma veya ishal gibi durum yaşanırsa ilaçlar tekrar alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Nereden Alınır?

Ertesi gün haplarını eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Doktorlar yıl içerisinde 3’ten fazla kullanılmasını tavsiye etmemektedir. Eczanelere satılan ertesi gün hapları dozu markadan markaya farklılık göstermektedir. Bazı ilaçlar tek doz kullanılırken bazıları iki doz veya iki tablet aynı anda kullanılmalıdır.

Emziren Anneler Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?

Ertesi gün hapını emziren anneler tarafından emzirmeye ara vermek şartıyla kullanılabilir. Etken maddesi levonorgestrel olan ertesi gün haplarında bu ara 8 saatlik bir süreçtir. Ulipristal asetat etken maddeye sahip ilaçlar da ise 1 hafta boyunca emzirmeye ara vermek gerekir. Süt üretiminin azalmaması veya durmaması için süt dışarı pompalanarak imha edilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapı kullanan kadınların yüzde 16’sında kusma, mide bulantısı ve düzensiz kanama gözlemlenmiştir. Bu haplar zaman zaman alerjiye de sebebiyet vermektedir. Ertesi gün hapı kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri

 • Mide bulantısı
 • Ara Kanamalar
 • Baş Dönmesi
 • Karın Ağrısı
 • Halsizlik
 • Göğüslerde Hassasiyet
 • Adet Düzensizliği

Yan etkiler 3 gün boyunca gözlemlenebilir. Adet düzensizliği 1 ay veya birkaç ay boyunca sürebilir.

Ertesi Gün Hapı İsmi

Eczanelerde satılan ertesi gün haplarının isimlerini sizler için listeledik.

 • Preven Acil Doğum Kiti (içerisinde 4 adet hap ve gebelik testi bulunmaktadır.) Gebelik testi negatif çıktıktan sonra, ilk olarak 3 gün içerisinde 2 ilaç alınmalı daha sonra 12 saat sonra kalan 2 ilaç yutulmalıdır.
 • Ertes 72 çok yaygın olarak eczanelerde bulunan bir ilaç değildir. Diğer ertesi gün hapları kadar etkili değildir.
 • Ella piyasadaki en etkili ertesi gün hapıdır.
 • Norlevo sadece proesteron içeren ertesi gün hapıdır.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Korunmasız ilişkiden sonra 72 saat içerisinde oral olarak alınmalıdır. İlişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidir. Emziren anneler için de ertesi gün hapı kullanımından yukarıda bahsetmiştik.

 Sık Sorulan Sorular

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir?

Aşırı kilolu ve çok sigara tüketen kadınlar österojen içermeyen ertesi gün haplarını tercih etmelidir. Ertesi gün hapını korunmasız ilişki yaşayan ve plansız gebelik istemeyen kadınlar ilişkiden sonra 3 gün içerisinde kullanmalıdır.

En İyi Ertesi Gün Hapı

En etkili ertesi gün hapı hangisi en çok merak edilen bir diğer sorudur. En iyi ertesi gün hapı Ella olarak bilinmektedir. Ella piyasadaki en etkili ertesi gün hapıdır.

Ertesi Gün Hapı İşe Yarar Mı?

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel birliktelik sonrasında ilk 24 saat içerisinde alındığında %98 oranında etkili iken 48 saatte bu oran %75’e kadar düşmektedir. ertesi gün haplarından yüksek oranda etki görebilmek için olabildiğince erken alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün İçinde Alınmalı ?

Ertesi gün hapı 3 gün yani 72 saat içerisinde alınmalıdır. Ne kadar erken alınırsa ertesi gün hapı kullanımından sonra hamile kalma riski o kadar azalır. Ayda en fazla 1 veya 2 kez alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Korur

Ertesi gün hapı hamilelikten korumaz. Cinsel ilişki sonrası kullanılan hamileliği engelleyen bir ilaçtır.Ertesi gün hapı olarak bilinse de cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa etkisini o kadar iyi gösterir. İstenmeyen gebeliği önlemek için 72 saat içerisinde alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılır ?

Sıklıkla kullanılan ertesi gün hapları normalin üzerinde yan etki göstermeye sebebiyet verebilmektedir. Ayda 1 veya 2 defadan fazla kullanılmamalıdır. Ertesi gün hapı yerine doğum kontrol hapları veya diğer korunma yolları tercih edilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Kullandıktan Sonra Kanama Olmaması Hamilelik Belirtisi Midir?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaması hamilelik belirtisi olduğu anlamına gelmemektedir. Zaman zaman adet düzensizliğine sebebiyet vermektedir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı

 • Ella ertesi gün hapı fiyatı 83.94 TL’dir. 2019 güncel fiyatıdır. Eczanelerde 30 Mg tek tablet olarak satıştadır.
 • Ertesi gün hapı fiyatı Norlevo 59.78 TL’dir.  NORLEVO 1.5 mg 1 tablet olarak satıştadır.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close