Sponsorlu Bağlantı
Trend

Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

sponsorlu bağlantı

Amerika’da Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite eğitimi olarak en çok tercih edilmekte olan ülkelerden biri Amerika’da, binlerce hatta on binlerce yüksek öğrenim kurumu bulunur. Bu kurumlar arasından elinizdeki bütçe, zevk ve hoşlantıya göre bir okulu tercih edebilirsiniz. Ancak bu tercihleri hangi kritere bağlı olarak yapacak olduğunuzu, seçtiğiniz okula başvuru sürecinden neler yapmanız gerektiğini, maddi destek bulma konusunda bilgileri sizlere bu yazımızda aktaracağız.

Amerika’da 3500 kadar üniversite bulunur ve bunların arasından bir tercihte bulunmak, birçok seçenek arasından doğrusunu seçmek amacıyla yol gösterici olmalıdır. Üniversitenin yer aldığı konum da bu kriterler arasında önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Öncelik olarak sakin mi yoksa kalabalık bir kentte okumak istediğinize karar vermeli, okulunuzu ona göre aramaya başlamalısınız. İstediğiniz bölgedeki üniversitelere göz atarken size sunmuş olduğu konaklama imkanlarının da ne durumda olduğuna mutlaka bakmanızı öneririz. Birçok kişi üniversitede tek başına yaşama gibi bir hayalle gelir ancak bu özgürlük hevesinin ardından çoğu gencin hevesi kaçar. Bu sebeple size tavsiyemiz, hem okula hem de yaşadığınız konuma adapte olmak adına bir oda arkadaşı bulabilirsiniz. Eğer ev tutmak gibi bir düşünceniz yoksa, okulun yatakhanesinde veya çeşitli konaklama alternatiflerini öğrenebilirsiniz.

Bu seçeneklerinizi belirlemenin ardından listenizdeki okullar arasında tercih yaparken akademik programları ile ilgili tüm detayları öğrenip bilgi edinmeniz, sizin için oldukça önemli bir konudur. Tipik bir öğrenci, günde kaç saat çalışması gerektiğini, mezun olmak için hangi dersleri alması ve kaç kredi toplaması gerektiği konularında üniversiteleri iyi araştırmalıdır.Temel dersler yani ilk iki yılda görecek olduğunuz derslerde entegre eğitim programlarını, en çok öğrencinin bulunduğu bölümleri, ingilizce yeterlilik düzeylerini ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz. Bunun haricinde ne kadar akademik destek alınacağı bilgisini de edinmeyi unutmayın. Akademik olarak zorluk çeken uluslararası öğrencilere yardımcı olabilecek servisler bulunur mu? Yabancı bir öğrenci ortalama olarak ne kadar sürede mezun olabilir? ya da ülkede okulun mezunları gibi bir dernek var mı? Öğrenciler geldiklerinde havaalanından alınır mı? Özel akademik bir danışman mevcut mu? Okulun yabancılar için nasıl kültürel aktiviteleri var?

Tüm bu sorularınız için gerekli yanıtlarınızı almanızın ardından diğer bir önemli kriterler arasında olan güvenlik konusunu da ihmal etmemenizi öneririz. Özellikle yurtdışında gelen öğrenciler ve velileri için oldukça endişe konusu olan bu konuyu Amerika’da araştırmak aslında oldukça kolay. Nedeni ise Amerika üniversiteleri, kanun olarak kampüslerinde cereyan eden tüm suçları kayıt altına alması sorunludur ve bu halka açık olan bir bilgidir. Büyün aday olan öğrenciler ailelerinin izni olduğu takdirde bu bilgileri sunması gerekir. Seçenekleriniz arasında olan üniversitelerden arasında suç oranlarını da kıyaslayabilirsiniz.

Son konu ise bir üniversite mezunu olan kişi, size en önemli kaynaklardan biri olabilir. Birçok üniversite, mezun olan kişileri öğrenci aday kabul programlarında kullanır. Eğer üniversitede böyle bir durum mevcut değilse, öğrenci kayıt sorumlusu olan kişiden kendi ülkenizden mezun olan birkaç kişinin ismini alın. Bu öğrencilere okul ile ilgili görüşlerini, iyi ve kötü yönlerini sorun. Daha sonra her üniversite mezunu öğrencileri arasından sorduğunuz sorular arasındaki verilen cevapları kıyaslayın.

Amerikan Üniversitelerine Giriş İçin Şart Nelerdir?

Amerika’da yer alan üniversiteler, öğrenim hayatına ağustosun sonlarına doğru ya da eylül aylının ilk yarısında başlarlar. Ders yılı ortalama olarak mayıs sonlarında veya haziran başında sonlanır. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devam etmesi zorunludur. Üniversitelerin büyük bir kısmı, sömestr ile eğitim yılını iki döneme böler. Bu sömestr tatili haricinde de yaz tatili bulunur. Bir kısım üniversitelerde ise takvim yılı dört eşit kısma bölünür. Öğrenciler yaz döneminde katılması isteğe bağlıdır ve zorunluluk bulunmaz.

Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlilerden biri ise öğrencinin bilgi kapasitesi, akademi durumu, bilgi ve yetenek testindeki sonucu, referans mektupları ve Amerika’da eğitim ve hayatı boyunca geçim masraflarını karşılayabilmesidir.

İngilizce Bilgi Düzeyi

Amerikan üniversitelerinin temel şartlarından biri, ingilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlama kapasitesine sahip olmak ve takip edebilecek kadar ingilizce bilgi düzeyine sahip olmaktır. Çok iyi bir ingilizcesi olmayan öğrenci, Amerika’da herhangi bir lisans, doktora ve yüksek lisans gibi programlara katılamaz. İngilizce düzeyini ölçmek için TOEFL test bulunur.

Öğrencinin Akademik Durumu

Öğrencinin bir üniversiteye kabul edilmesi adına, daha önceki eğitim yaşantısında da başarılı olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, lisans öğrenimi için başvurmakta olan öğrenciler lise, yüksek lisans için başvuracak olan öğrenciler ise üniversite derslerini ve notlarını gösteren bir transkripte sunması gerekir. Birçok üniversite, kabul şartı için en az B yani 10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3 genel not ortalaması isteyecektir. Daha düşük not ortalaması olan öğrencileri kabul eden üniversiteler de bulunur. Dereceye girmekte üniversiteye kabul aşamasında önemli bir rol oynar.

Bilgi ve Yetenek Testleri

Amerikan üniversitelerinde okumak için okullar, kendi belirlemiş olduğu yetenek testleri ile sizi değerlendirmek isteyebilir.

Referans Mektupları

Amerika üniversitelerine başvuruda bulunan öğrencilerden genellikle öğrencilerin eski hocaları tarafından yazılmış, dersteki durumunu, başarılarını, kültürel ve sosyal faaliyetleri konusunda öğrenciyi tanıtacak olan belgeler istenebilir.

Amerika’daki Masrafları Karşılamak

Öğrencinin Amerika’da öğrenim görmesi için yeterli maddi düzeyi olduğunu kanıtlar nitelikte bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi göstermesi gerekir. Banka mektubu banka ile iletişime geçilerek alınabilen, öğrencinin ve de ailenin bankada yer aldığı parayı belirten resmi belgedir.

Eğitim ve Yaşam Maaliyeti

Amerika’da ortalama olarak bakarsak öğrenim masrafları aşağıdaki gibidir;

Üniversite (yıllık) $5,000 – $30,000

Yaşam (yıllık) $11,000 – $19,000

Finansal Destek Bulmak

Amerika’da bir üniversite ya da koleje kabul edilmek, yurtdışında olan birçok öğrencinin hayallerini süsler. Fakat okula kabul olduktan sonra her şeyin bittiğini ve tamamlandığını söylemek yanlış olur. Ailenizin okulun maliyetini nasıl karşılayacağı konusu, okula kabul edilmek için oldukça önemlidir. Bu sebeple de değerlendirmiş olduğunuz okullardan öğrencilere finansal destek sunup sunmadıklarını da mutlaka araştırmanızı tavsiye ederiz. Eğer veriyorsa aday olmak için nelerin gerekli olduğunu öğrenin. Birçok özel okul, akademi adına başarılı olan öğrencilere cömert burslar vermektedir.

Comments

0 comments

sponsorlu bağlantı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close